Bazylia to jednoroczna roślina z rodziny jasnotowatych o wysokości 30-50 cm i mięsistych liściach rosnących naprzeciwko siebie. Bazylia pochodzi z Indii, ale obecnie jest uprawiana na całym świecie i jest szeroko stosowana jako aromatyczna przyprawa do wielu potraw.

Bazylia jest znana głównie ze swojego smaku i jest używana jako dodatek do potraw. W kuchni wykorzystuje się jej liście - świeże lub suszone w postaci przyprawy. Oprócz tego, że bazylia suszona i świeża nadaje smak potrawom, jest również rośliną o szerokich właściwościach zdrowotnych.

Bazylia - zastosowanie

Dzięki swoim właściwościom, bazylia ma niezwykle szerokie zastosowanie.

Bazylia a układ pokarmowy

Zmniejsza wymioty i mdłości, ułatwia trawienie, zmniejsza wzdęcia, działa wiatropędnie, łagodzi kolki i zaparcia, zmniejsza niestrawność, bóle żołądka, jelit i wątroby. Szczególnie polecane są do picia herbatki z bazylii. Wystarczy łyżkę stołową suszonej bazylii zalać 2 - 3 szklankami gorącej wody, odczekać co najmniej 30 minut, dodać odrobinę miodu i wypić.

Bazylia a układ oddechowy

Stosuje się ją przy bólach gardła i stanach zapalnych gardła, działa przeciwkaszlowo, oczyszcza oskrzela, obniża gorączkę. Można ją stosować w postaci gorących naparów (świeżą bazylię zalewamy wrzątkiem i wdychamy opary) lub jako płukankę (2 łyżki suszonych liści należy zagotować w 250 ml wody, ostudzić i pić 2 razy dziennie lub płukać gardło).

Bazylia a układ wydalniczy

Pobudza nerki do pracy, działa moczopędnie, dlatego napary z bazylii stosuje się w stanach zapalnych pęcherza moczowego.

Uprawa i pielęgnacja bazylii

Bazylia a układ nerwowy

Okład z bazylii zaparzony w gorącej wodzie łagodzi migrenowe bóle głowy (okład należy przykładać na czoło i skronie). Bazylia zmniejsza również nadpobudliwość, przyczynia się do poprawy wzroku i pamięci. Olejek bazyliowy stosowany jest w aromaterapii dla osób zmęczonych psychicznie i umysłowo.

Ma on działanie pobudzające i wzmacniające. Bazylia stosowana jest również w terapii antydepresyjnej - uspokaja, ułatwia zasypianie, pomaga zmniejszyć niepokój i poprawia nastrój. Działa jak tabletka uspokajająca. W chwilach stresu należy żuć liście bazylii lub wdychać armatki z liści rozgniecionych w palcach.

Bazylia a pielęgnacja i leczenie skóry

Bazylia stosowana jest w leczeniu objawów trądziku pospolitego. Łagodzi również podrażnienia, zmniejsza zmiany skórne, działa przeciwgrzybiczo, przyspiesza gojenie się ran, łagodzi objawy ukąszeń, przyspiesza gojenie się ran. Można ją stosować jako składnik toników, do okładów na twarz lub przykładając liście bazylii bezpośrednio na rany lub ukąszenia.

Uprawa i pielęgnacja bazylii

Aby rozpocząć uprawę, nasiona bazylii należy wysiać wczesną wiosną do doniczek płytko do ziemi, a wraz z nadejściem lata młode rośliny przesadzić do większych doniczek. W przypadku siewu wprost do gruntu, nasiona wysiewa się nieco później - pod koniec wiosny, aby nie narażać kiełkujących siewek na późnowiosenne przymrozki.

Pielęgnacja bazylii jest w zasadzie bardzo prosta, należy jedynie pamiętać o regularnym podlewaniu. Warto też uszczykiwać wierzchołki pędów, co pozwoli roślinie się rozkrzewić. Pielęgnując bazylię pamiętajmy, aby miała dużo słońca, gdyż jest to podstawa jej zdrowego wzrostu.