Osiki są dominującym drzewem w naszej części Colorado Front Range i ulubieńcem wielu mieszkańców Evergreen i okolic. Niestety, osiki są również podatne na wiele różnych problemów. Na przykład, są one podatne na wiele rodzajów uszkodzeń (takich jak ocieranie się o nie przez jelenie lub łosie), chorób (takich jak zaraza liści osiki) oraz szkodników (takich jak przędziorki).

O drzewach osikowych

Osika(Populus tremuloides) jest kultowym gatunkiem drzewa kluczowego, a jej mieszane podszycie wspiera zróżnicowany ekosystem w wyższych partiach Gór Skalistych.

Aspen naturalnie rośnie w zagajnikach, a nie jako pojedyncze drzewa. W gaju osikowym rosną drzewa we wszystkich stadiach rozwoju, od kiełkujących pędów po dojrzałe okazy, połączone pod ziemią za pomocą rozległego systemu wzajemnie powiązanych korzeni. W rzeczywistości, największym znanym żywym organizmem na świecie jest gaj osikowy Pando w Fishlake National Forest, UT!

W idealnych warunkach osika pozostaje zdrowa i odporna na uszkodzenia, rozrastając korzenie i wypuszczając z nich nowe drzewa. Jednak w warunkach mieszkalnych lub komercyjnych (np. w krajobrazie wokół domu lub firmy) problemy mogą poważnie wpłynąć na zdrowie i wygląd osiki.

Na przykład, osika jest często atakowana przez:

  • szkodniki owadzie
  • infekcje grzybicze
  • spłoszenie i zranienie przez zwierzęta
  • susza i upały
  • tłumienie pożarów i wzrost drzew iglastych.

Jednak największym problemem, z jakim borykają się osiki w krajobrazie ozdobnym, jest gleba, w której zostały zasadzone.

Znaczenie jakości gleby dla zdrowia osiki

Wiele osik jest sadzonych w krajobrazie otaczającym dom (często w odległości 10-15 metrów od fundamentów). Problem polega na tym, że w tym rejonie nie ma dobrej gleby. Kiedy budujemy nasze domy, wykonujemy wykopy, aby umieścić w nich fundamenty. Obszar wokół niego jest następnie zasypany mieszanką materiału, który został wykopany z dziury, aby umieścić w fundamencie. Mieszanka ta nie jest wierzchnią warstwą gleby i z pewnością nie jest tym, czego potrzebują osiki (w niczym nie przypomina tego, co można znaleźć w obszarach odwadniających w klimacie górskim, gdzie osiki dobrze się rozwijają).

Ale to dopiero początek. Aby zachować zdrowie, osiki muszą się klonować (dlatego naturalnie rosną w zagajnikach). Robią to wysyłając tony "przyssawek", z których wiele kończy w miejscach, gdzie właściciele domów ich nie chcą. Tak więc wycinamy je lub pozwalamy łosiom/jeleniom zjeść je do samej ziemi. Tak czy inaczej, osika nie może rosnąć, aby wypuścić więcej liści, które pomogłyby jej w walce z czynnikami stresogennymi, takimi jak owady i choroby.

W rezultacie osiki mają najwięcej problemów spośród wszystkich naszych lokalnych roślin. W rzeczywistości wydaje się, że wiecznie dotyka je nowy problem, bez względu na to, ile i jak często stosuje się zabiegów pielęgnacyjnych. A wszystko zaczyna się od tego, jak i gdzie zostały posadzone. Kiedy coś zaczyna się w zły sposób, rzadko kiedy się poprawia.

Czy mogę poprawić glebę / środowisko dla moich osik?

Zakładając, że osika została już posadzona, są dwie rzeczy, które można zrobić, aby zwiększyć jej szanse na sukces.

Po pierwsze, należy zlecić specjaliście od pielęgnacji drzew wykonanie zastrzyku do gleby, który zawiera mieszankę nawozów i składników odżywczych poprawiających stan gleby, a także produkt systemowy do zwalczania owadów i roztoczy.

Po drugie, należy chronić młode pędy, aby osika mogła sama sobie pomóc. Czasami jest to tak proste, jak niewycinanie ich, ale można również postawić fizyczną barierę, aby zapobiec przegryzaniu ich przez jelenie lub łosie.

Szkodniki owadzie

Osiki są uszkadzane przez wiele owadów, głównie przez obrywanie liści i zjadanie ich (np. przedstawiony powyżej szkodnik osiki lub różne rodzaje gąsienic). Ponadto na osi często spotykamy mszyce, które wydzielają lepką substancję zwaną spadzią, powodującą powstawanie nieestetycznej, czarnej, słonej pleśni pokrywającej liście i wszystko, co znajduje się pod drzewem.

Na osice, zwłaszcza w bardziej suchych miejscach, licznie występują także przędziorki. Wyrządzane przez nie szkody są czasami mylone z chorobami grzybowymi liści.

Inne popularne szkodniki atakujące osikę uszkadzają pień. Należą do nich: omacnica prosowianka i skorupiak ostrygowaty.

Skalniak ostrygowaty występuje w postaci małych czarnych kropek, a przy użyciu soczewki ręcznej wygląda jak muszla ostrygi. Kornik topolowiec jest chrząszczem, który robi dziury w korze; zobaczysz również kawałki drewna wokół dziury i pod nią na ziemi. Czasami z tych otworów wycieka brązowa żywica (sok z osiki), która spływa smugami po pniu.

Leczenie szkodników owadzich

Jeśli planujesz opryskiwanie środkiem owadobójczym, takim jak Bt(Bacillus thuringiensis), postępuj zgodnie ze wszystkimi wskazówkami, aby upewnić się, że opryskiwanie odbywa się w odpowiednim czasie w celu zmniejszenia populacji owadów. Na początku sezonu wegetacyjnego można również owinąć szeroki pas elastycznego papieru wokół pnia i pokryć go lepką barierą, aby uwięzić larwy owadów, które wpełzają na liście.

Może się okazać, że opryskiwanie całych dużych drzew jest niewykonalne lub że do opryskiwania potrzebny jest profesjonalista zajmujący się pielęgnacją drzew (co zalecamy w przypadku większych drzew - bardzo trudno jest odpowiednio pokryć całe drzewo bez specjalistycznego sprzętu do opryskiwania). Jeśli nie chcesz opryskiwać drzew, pamiętaj, że w okresie wegetacyjnym osiki szybko regenerują liście, więc jeśli możesz, znoś uszkodzenia liści, wiedząc, że zostaną one zastąpione nowymi.

Certyfikowany Arborysta może również zastosować opryski insektycydami pod koniec sezonu (gdy leczenie systemowe nie byłoby skuteczne) i/lub gdy populacja konkretnego szkodnika musi zostać szybko zredukowana, aby uniknąć rozległych uszkodzeń osiki.

Problemy grzybowe

Osiki są atakowane przez różne choroby grzybowe, które wpływają na liście, w tym plamistość liści, zarazę liści osiki i rdzę. Większość z tych chorób może doprowadzić do defoliacji drzewa. Chociaż do śmierci drzewa potrzebne są powtarzające się, poważne przypadki zarazy liści i obumierania, coroczna zaraza liści sprawia, że osiki wyglądają niezdrowo, a także zmniejsza pożądane cechy delikatnych gałęzi i zielonych, trzepoczących liści.

Innym częstym problemem drzew osikowych jest rak cytosporowy. Ta choroba grzybicza powoduje powstawanie plam na korze o jaskrawopomarańczowym zabarwieniu, z których (zazwyczaj, ale nie zawsze) sączy się brązowy płyn. Po kilku latach kora zaczyna odpadać, a pod nią pojawiają się ciemnobrązowe lub czarne obszary.

Co można zrobić w przypadku problemów z grzybami?

  • Podlewać tylko wczesnym rankiem i nie moczyć liści podczas podlewania.
  • Utrzymywać glebę wilgotną, ale nie mokrą - regularnie podlewać w okresach suszy, także zimą.
  • Należy uprzątnąć i wyrzucić chore liście, gałązki i gałęzie, które zostały dotknięte jakimikolwiek problemami grzybowymi, zwłaszcza jesienią.
  • Przycinaj chore gałązki i gałęzie oraz jak najszybciej naprawiaj uszkodzone lub złamane miejsca.
  • Sadzić drzewa z zachowaniem odpowiedniej przestrzeni między nimi, aby umożliwić dostęp powietrza i słońca
  • Unikaj uszkodzeń pni przez kosiarki i podkaszarki.
  • Nawożenie, aby zapewnić odpowiedni poziom składników odżywczych, ale nie przesadzaj z nawożeniem
  • Opryskiwać środkiem grzybobójczym.

Leczenie problemów z grzybami

Jeśli zdecydujesz się opryskać osikę środkiem grzybobójczym, zrób to na początku sezonu (w momencie pęknięcia pąków, gdy liście są wielkości dziesięciocentówki, czyli zazwyczaj pod koniec maja lub na początku czerwca). Zalecamy powtórne opryskiwanie około 12 do 14 dni później. Zwykle dwa (lub czasami trzy) opryski w sezonie pozwalają zwalczyć choroby grzybowe liści osiki.

Opryski te zapobiegają powstawaniu nowych infekcji. Opryski nie są w stanie naprawić istniejących uszkodzeń ani "wyleczyć" choroby grzybowej, dlatego usuwanie uszkodzonych gałązek i liści jest ważnym elementem utrzymania niskiego poziomu zarodników grzybów, które mogą rozprzestrzeniać infekcję.

Jeśli nie jesteś pewien, co lub kiedy opryskiwać, sprawdź z lokalnymi ekspertami z LAM Tree Service, aby upewnić się, że używasz najlepszego fungicydu dla konkretnej choroby liści.

Alternatywy do sadzenia zamiast drzew osikowych

Jeśli na Twojej posesji nie ma warunków, które są najlepsze dla osiki, ale chcesz przybliżyć jej odczucia, rozważ alternatywne rozwiązania, takie jak:

  • Jarząb amerykański(Sorbus americana) kwitnie wiosną i wytwarza kiście czerwonych jagód. Liście liściaste mają jasny kolor jesienią.
  • Jesion górski dębolistny(Sorbus x hybrida) kwitnie i wydaje jagody, ale ma liście przypominające dąb.
  • Jesion wyniosły(Fraxinus sp. ) ma podobne pierzaste liście do jesionu wyniosłego, gładką szarą korę i jesienny kolor.
  • Brzoza rzeczna(Betula occidentalis) ma gładką, czerwonawą korę i liście o kształcie podobnym do osiki, które jesienią stają się złote.
  • Olsza górska(Alnus tenuifolia) lubi wilgotną glebę, ma zielone liście z białym spodem i gładką szarą korę.
  • Jagoda kamczacka(Amelanchier x grandiflora) ma wygląd podobny do osiki i dobrze pasuje do ciasnych miejsc w krajobrazie ozdobnym.

Aby dowiedzieć się, czy te alternatywne rozwiązania są odpowiednie dla Twojego ogrodu i jakie będą potrzeby w zakresie ich pielęgnacji, skontaktuj się z miejscową szkółką.