Czy wiesz, że jako część dobrze utrzymanego krajobrazu, bujna, zielona trawa zwiększa wartość domu o 15 do 20 procent, według Lawn Institute, organizacji ekspertów pracujących na rzecz poprawy trawników, murawy oraz gospodarki i środowiska wokół nich.

Nawet jeśli nie planujesz sprzedaży domu, bujny, zielony trawnik zwiększa zdolność Twojej rodziny do zabawy, relaksu i rozrywki o wiele więcej. Ta przyjemność, zdrowie Twojej rodziny i dobre samopoczucie otaczającego Cię środowiska to powody, dla których organiczny nawóz do trawnika w połączeniu z organiczną pielęgnacją trawnika jest tak ważny. Organiczna pielęgnacja trawnika promuje zdrową, zieloną trawę, jednocześnie pielęgnując ludzkie życie, dziką przyrodę, glebę i drogi wodne w Twojej społeczności.

Wybierz odpowiedni nawóz

Jako właściciel domu, który wierzy w organicznej pielęgnacji trawnika, Twoja mantra musi być "Karmić glebę, a nie roślinę". Innymi słowy, rozważ więcej niż tylko to, jak Twoja trawa zareaguje na zastosowanie nawozu. Weź pod uwagę wpływ wybranego przez Ciebie nawozu na mikroorganizmy i makroorganizmy (takie jak dżdżownice), które utrzymują glebę w zdrowiu, a także na zanieczyszczenie wód gruntowych i inne kwestie środowiskowe.

Pierwszym impulsem może być użycie nawozu chemicznego, tak jak robili to rodzice. Etykiety nawozów chemicznych zazwyczaj zawierają trzy liczby (np. 20-10-10), które oznaczają trzy główne składniki odżywcze: azot (N), fosfor (P) i potas (K). Tego typu nawozy, stosowane trzy lub więcej razy w roku, szybko zazieleniają trawnik, ale nie mają żadnego wpływu na glebę pod nim, ponieważ substancje chemiczne są w końcu wymywane.

Z drugiej strony, nawozy organiczne prawie zawsze zawierają składniki odżywcze inne niż N, P i K. Nawozy te, pochodzące ze źródeł roślinnych i zwierzęcych, uwalniają składniki odżywcze powoli, aby odżywiać trawę, jednocześnie wspierając zdrowie gleby. Popularnymi roślinnymi źródłami nawozów organicznych są lucerna, mączka z nasion bawełny i wodorosty. Źródła zwierzęce obejmują mączkę kostną, guano nietoperzy oraz obornik pochodzący od kurcząt, krów i koni.

kompost

Jaki jest więc najlepszy organiczny nawóz do trawnika, który można stosować na trawniku? Nie ma jednej właściwej odpowiedzi, ponieważ wybór konkretnego produktu wymaga zrozumienia składu gleby, co można łatwo zrobić za pomocą prostego testu gleby DIY (lub współpracując z Biurem Extension Cooperative). Na przykład, jeśli wyniki badania wykażą, że Twoja gleba jest uboga w potas, będziesz chciał znaleźć nawóz, który zwiększa zawartość tego konkretnego składnika odżywczego.

Kupując organiczny nawóz do trawnika, szukaj etykiet zawierających terminy takie jak "naturalny organiczny" i "powolne uwalnianie". Jeśli produkt twierdzi, że jest organiczny, ale ma stosunek NPK większy niż 15, pozostaw go na półce. Należy pamiętać, że dostępność nawozów organicznych różni się znacznie w zależności od regionu. Odrób więc pracę domową, a następnie odwiedź lokalne centrum ogrodnicze lub porozmawiaj z przedstawicielem biura ds. rozwoju regionalnego, aby dowiedzieć się więcej o organicznych nawozach do trawników, które są łatwo dostępne i skuteczne dla trawników w Twoim regionie.

Jeśli nie chcesz kupować nawozów, spróbuj napowietrzyć trawnik kompostem DIY. Dowiedz się, jak z odpadów żywnościowych, rozdrobnionych liści i ścinków trawy zrobić kompost organiczny, który posłuży jako nawóz do trawnika.

Komercyjne nawozy organiczne

Tak wiele etykiet do przeczytania, tak mało czasu. Skróć czas zakupów, szukając tych komercyjnych nawozów organicznych w Internecie i/lub w lokalnych punktach sprzedaży prowadzonych przez krajowych sprzedawców detalicznych. Produkty te mogą być również dostępne w lokalnych szkółkach i centrach ogrodniczych.

Czas to wszystko

Gotowy na przejście na uprawę organiczną? Zacznij ulepszać swój trawnik, napowietrzając go przed nawożeniem. Ponieważ napowietrzanie niszczy korzenie, powinno się je przeprowadzać wiosną lub jesienią, gdy trawnik nie jest narażony na stres związany z upalną pogodą. W przeciwieństwie do ogrodu warzywnego, trawnik ulega zagęszczeniu pod wpływem ruchu pieszych. Napowietrzanie trawnika usuwa to zagęszczenie, wycinając liczne małe otwory w trawie, aby dotrzeć do gleby. Przecinając strzechę (górną warstwę łodyg, korzeni i martwej materii organicznej), poprawia się cyrkulację powietrza i wchłanianie wody.

Wiosna i jesień to odpowiedni czas na poprawę struktury gleby za pomocą poprawek, które pomagają korzeniom trawy jak najlepiej wykorzystać pożywienie, które później dostarczysz w postaci nawozu. Jeśli nie jesteś pewien, czego potrzebuje Twoja gleba, nałóż na nią cienką warstwę kompostu organicznego, który równoważy pH i poprawia zatrzymywanie wody w glebach piaszczystych oraz drenaż w glebach gliniastych.

Kiedy należy nawozić trawnik? W okolicach Dnia Pamięci (pod koniec maja lub na początku czerwca) zasil trawnik nawozem organicznym. Zastosuj nawóz o spowolnionym uwalnianiu, który będzie stopniowo wytwarzał azot, dzięki czemu trawa będzie mogła z niego korzystać przez całe lato. Jeśli trawa jest zielona i nie jest obciążona suszą, warto rozważyć zastosowanie nawozu organicznego po raz drugi na początku lipca (w okolicach Święta Niepodległości). Ostatni raz zastosuj nawóz wczesną jesienią (w okolicach Święta Pracy). Ta ostatnia aplikacja pozwoli trawie zmagazynować składniki odżywcze w korzeniach, co oznacza szybsze zazielenienie i gęstszy wzrost następnej wiosny.

Wskazówka redaktora: Jeśli po skoszeniu trawnika pozostawisz na nim ścinki (o długości nie większej niż cal), azot, który uwalniają w procesie rozkładu, będzie stanowił dodatkową dawkę azotu w ciągu roku. Zmniejsza to ilość nawozu azotowego, który trzeba będzie dodawać co roku.

Prawidłowe nawożenie

Jeśli przechodzisz na organiczną pielęgnację trawnika po użyciu tradycyjnych środków chemicznych i nawozów, pamiętaj, że wygląd trawnika będzie się poprawiał wolniej niż to, do czego jesteś przyzwyczajony. Pamiętaj o poniższych wskazówkach, aby Twój trawnik był bezpieczniejszy dla Twojej rodziny i ekosystemu.

Cierpliwie czekaj

Nawozy organiczne nie zazieleniają trawnika w takim samym tempie jak nawozy konwencjonalne. Nawozy organiczne zawierają złożone związki azotu. Mikroorganizmy glebowe powoli rozkładają te związki i sprawiają, że azot - pierwiastek odpowiedzialny za zazielenianie trawnika - staje się dostępny dla korzeni roślin. Proces ten wymaga czasu.

Postępuj zgodnie z instrukcjami podanymi na etykiecie

Większość nawozów organicznych zawiera fosfor, który może zanieczyszczać wody gruntowe. Stosuj nawozy zgodnie z zaleceniami i zawsze zmiataj je z powierzchni stałych, aby nie przedostały się do zbiorników wodnych.

Połącz nawożenie organiczne z naturalną pielęgnacją trawnika

Organiczny nawóz do trawnika jest skuteczniejszy i bezpieczniejszy dla środowiska, gdy łączy się go z ekologicznymi metodami pielęgnacji trawnika, które nie wymagają więcej pracy niż tradycyjna pielęgnacja. Skorzystaj z poniższych wskazówek, aby ukierunkować swoje działania.

Ogranicz nawadnianie

Podlewaj trawnik obficie tylko wtedy, gdy stres spowodowany suszą jest ewidentny. (Częste płytkie podlewanie powoduje spłycenie korzeni. Nieczęste podlewanie głębokie zachęca korzenie do sięgania w głąb w poszukiwaniu wody. To drugie rozwiązanie jest pożądane). Zwróć uwagę, czy trawnik nie wydaje się niebieskoszary lub czy nie ma widocznych śladów stóp, gdy ktoś po nim chodzi. Wodę można też oszczędzać, pozwalając trawnikowi przejść w stan spoczynku. Jeśli musisz mieć zielony trawnik, podlewaj go wcześnie rano. Trawy o chłodnej porze roku mogą przetrwać bez wody przez kilka tygodni.

Koszenie trawy na wysokość od 3 do 4 cali

Nigdy nie koś trawy na głębokość mniejszą niż 3 cale, ponieważ zbyt krótkie koszenie powoduje dodatkowe obciążenie dla trawnika. (W przypadku trawników ekologicznych lepsze jest koszenie krótkie niż krótkie). Dzieje się tak, ponieważ krótka trawa ma odpowiednio krótki system korzeniowy, co zwiększa zapotrzebowanie na pokarm i wodę oraz sprzyja rozwojowi chwastów. Nigdy nie usuwaj więcej niż jedną trzecią liści podczas jednego koszenia. Utrzymuj ostrza kosiarki ostre, aby zapobiec strzępieniu krawędzi i brązowieniu trawy.

Praktyka zapobiegawcza

Najlepszym sposobem na uniknięcie chwastów, szkodników i chorób grzybowych jest koszenie, podlewanie i nawożenie w celu zapewnienia zdrowej murawy. Trawnik z głębokim systemem korzeniowym, odpowiednim i stałym źródłem składników odżywczych oraz regularnym koszeniem będzie w stanie odeprzeć wszelkie szkodniki i choroby, które próbują go zaatakować. Świadome zarządzanie trawnikiem pozwala w znacznym stopniu zapobiegać problemom i daje więcej czasu na cieszenie się trawnikiem.