Kobiety wychodziły wcześnie rano, aby zbierać zioła i kwiaty do bukietów. Bukiety te były następnie błogosławione i konsekrowane w kościele, a następnie suszone przed powieszeniem w domach, aby chronić je przed niebezpieczeństwem, pożarem lub niedostatkiem. Po wysuszeniu zioła były używane w medycynie domowej. Matki Boskiej Zielnej to święto, które nawiązuje do dawnych prasłowiańskich wierzeń, tradycji i legend.

Spis treści
 1. Właściwości lecznicze roślin używanych do letnich bukietów
 2. Początki historii i święta ziół
 3. Legendy z okresu starożytnego chrześcijaństwa

Tradycja "zielonego festiwalu" w środku lata jest podtrzymywana do dziś, choć ma nieco zmieniony charakter. Kiedyś bukiety były duże, zwarte i wypełnione ziołami i kwiatami. Dziś kompozycje kwiatowe są zwykle mniejsze i bardziej przewiewne. Takie bukiety są łatwiejsze do suszenia, ale nie wszystkie kwiaty można suszyć. Na przykład słoneczniki wyschną, ale mieczyki nie.

Jeśli chcesz, aby Twoje bukiety miały więcej niż tylko właściwości lecznicze, polecam użyć kwiatów ozdobnych z naszego ogrodu lub działki. W kompozycjach bukietów tworzonych 15 sierpnia nie może zabraknąć mięty, rumianku, werbeny i nawłoci. Wszystkie te kwiaty są łatwo dostępne na polskich polach i mają właściwości lecznicze. Zioła z tych wiązanek były używane do przeganiania złych duchów - zadymiano całe pomieszczenie. Obecnie już się tego nie robi.

 • Źródło: wikimedia.com

Właściwości lecznicze roślin wykorzystywanych w letnich bukietach

Wiele roślin, które możemy znaleźć na polach i łąkach, ma właściwości lecznicze. Można suszyć kwiaty i używać ich do herbaty lub do bukietów na cześć 15 sierpnia. Oto kilka propozycji:

 • Mięta - Czy wiesz, że w przeszłości dodawano ją do mleka, aby zachować jego świeżość? Jest dobra na problemy trawienne. Jeśli cierpisz na wzdęcia lub zaparcia, jest to pozycja obowiązkowa. Może być używana do ekstraktów i naparów. W mojej rodzinie mięta jest często spożywana zamiast kawy podczas kolacji. Mięta może być również stosowana do zwalczania senności.
 • Rumianek - działa dobrze na układ trawienny. Ma właściwości przeciwzapalne i uspokajające. Jeśli zamówisz we Włoszech herbatę zamiast kawy, możesz zostać zapytany, czy coś jest nie tak i otrzymać napar z rumianku.
 • Ogórecznik lekarski - (Tanacetum), był kiedyś uważany za roślinę, która zapewniała długowieczność, a nawet nieśmiertelność (zioło to zostało podane przez Ganimedesa w celu zapewnienia mu nieśmiertelności). Silnie aromatyczne liście rośliny były używane w protestanckich modlitewnikach jako sposób na zapobieganie zasypianiu wiernych podczas słuchania kazań. Dziś możemy go używać do odstraszania kleszczy i komarów, głównie ze względu na jego silny zapach.
 • Nawłoć - pospolite zioło, które przybyło do Polski z Azji Mniejszej i było stosowane w leczeniu chorób układu moczowego i trawiennego, ale także ran.
 • Mięta (Mentha),
 • Rumianek (Matricaria)
 • Ogórecznik (Tanacetum)
 • Nawłoć (Solidago).

Początki historii festiwalu ziół

Lecznicze właściwości roślin były bardzo cenione jeszcze przed końcem X wieku. Zioła przez wieki były podstawową substancją leczniczą. Nic więc dziwnego, że mają swoje własne święto.

Zwyczaj święcenia ziół jest pozostałością po starożytnej wschodniej tradycji, kiedy to w tym czasie święcono pola. Zygmunt Glger opisał ten zwyczaj.

"To kościelne święto, które w naszym kraju znane było pod wieloma nazwami, m.in. Śmierci, Odpoczynku, Panowania i wreszcie Wniebowzięcia, wiąże się z prastarą tradycją święcenia polnych ziół, które wiejskie dziewczęta zbierały dzień wcześniej i przynosiły do świątyń, by kapłan poświęcił je przed wielkim ołtarzem".

Wniebowzięta opiekowała się plonami i wiernymi, przynosząc im symboliczne bukiety zebranych kwiatów i ziół. Matki Boskiej Zielnej to polskie święto, ale ma swoje odpowiedniki w innych krajach. Na przykład w Czechach jest to święto Matki Boskiej Korzennej, a w Niemczech Matki Boskiej Kwiatowej.

 • Źródło: wikimedia.com

Legendy z okresu starożytnego chrześcijaństwa

Według pierwszego mitu, apostołowie, którzy udali się do jej grobu, aby sprawdzić go po Wniebowzięciu, zobaczyli tylko pachnące zioła i kwiaty. Historia ta zapoczątkowała tradycję układania bukietów z kwiatów zielnych, związaną z przekonaniem, że zioła, owoce i kwiaty mają cudowną moc.

Druga legenda dotyczy ucieczki Marii i Jezusa przed żołnierzami Heroda do Egiptu. Podczas podróży spotkali rolnika, który poprosił ich o zasianie ziarna. Święta rodzina rozsypała nasiona zboża, które w cudowny sposób wyrosły na plon w ciągu zaledwie kilku chwil. Kiedy żołnierze Heroda zapytali rolnika, czy widział uciekającą kobietę i dziecko, rolnik był w stanie szczerze odpowiedzieć, że tak, ale nie przed zasianiem pszenicy. Legenda ta związana jest z obchodzonym 15 sierpnia świętem Matki Boskiej Żniwnej.

M.

Źródła inspiracji:
"Encyklopedia staropolska ilustrowana" Z. Gloger
"Matki Boskiej Zielnej", potrawyregionalne.pl
"Dożynki - tradycje, wierzenia, historia", k8k.pl