Łacińska nazwa tej wyjątkowej rośliny brzmi jak zaklęcie Harry'ego Pottera: Zamioculcas Zamiifolia. Jej popularność jest nie mniej magiczna. W ostatnich latach zdominowała biurowce, korytarze i centra handlowe. To coś, co widziałaś u fryzjera, albo kupiłaś na domową imprezę koleżanki. Zamiculcas zamiolistas oczarował nas wszystkich.

Spis treści
  1. Krótka historia i pochodzenie Zamiculcas zamiolista
  2. 6 zasad uprawy zamiolistas i zamiokulkas
  3. Przeszczepianie i rozmnażanie zamiolistas zimiokulkas
  4. Problemy i szkodniki podczas uprawy zamiolistas Zamiokulkas
  5. Jest to roślina trująca, ale może być również stosowana jako żywy filtr powietrza.
  6. Podsumowanie

Ta wieloletnia roślina zielna należy do rodziny obrazkowatych (Araceae). Jej wygląd to mieszanka palmy, paproci i sagowca. Długie, błyszczące liście, które mogą osiągać nawet 10 cm wysokości, mają pojedyncze, zgrubiałe, ciemnozielone, zgrubiałe listki. Łatwo je odróżnić od innych roślin. Cechą charakterystyczną zamiokulkasa zimolistnego są również mięsiste ogonki liściowe. Zwężają się one ku swojemu wierzchołkowi. Dzikie rośliny mogą dorastać do długości 1 metra. W warunkach domowych może urosnąć do połowy tej wartości.

Ciekawostka!!! Roślina ta ma wiele przydomków w języku angielskim. Niektóre z najpopularniejszych to ZZ Plant (Eternity Plant), Money Tree, Fat Boy, Grubasek i Zanzibar Jewel. 

Łodyga zamiokulkasa zamiolistnego przekształca się w podziemne kłącza, które osiągają maksymalny rozmiar około 4 cm. Te grube kłącza wytwarzają długie liście. Organy zamiokulkasa Zamiolista są pojemnikami na wodę i inne materiały zapasowe. Dlatego też roślina ta jest jedną z najbardziej odpornych.

Zamiokulkas zimolistny nie wymaga podlewania! Może wytrzymać nawet 2 miesiące bez konieczności nawadniania. Roślina ta może być również stosowana w miejscach o mniejszym nasłonecznieniu.

Ciekawostka!!! Poszczególne liście zamiokulkasa pokryte są kutikulą (czyli cienką warstwą, która pokrywa wszystkie nadziemne organy rośliny, z wyjątkiem zdrewniałych pędów. Liście te potocznie nazywane są skórzastymi. Pozwala to roślinie przetrwać w gorących, suchych miejscach poprzez zmniejszenie transpiracji (tj. Liście wyparowują wodę. 

Chociaż roślina jest w stanie kwitnąć, to w warunkach domowych zdarza się to bardzo rzadko. Kwiaty wyglądają jak kolby (około 6-7cm), co jest wspólne dla rodziny obrazkowatych. Mają lekko kremowy kolor.

Krótka historia i pochodzenie zamiokulkasa Zamiolista

Występuje naturalnie w Tanzanii i na Zanzibarze. Subekwatorski klimat sprawia, że jest niezwykle odporna. Pora sucha w Tanzanii może trwać nawet 10 lat, więc rośliny muszą być odporne na tak ekstremalne warunki. Zamiokulkas zamiolistas gromadzi zapasy wody podczas krótkiej pory deszczowej dzięki swoim mięsistym liściom i bulwiastym kłączom. Występuje w górskich sawannach, na glebach ubogich w minerały. Dlatego w warunkach domowych jest lepsza niż drobna.

Ciekawostka! Dzięki holenderskim firmom ogrodniczym dopiero teraz znany jest tymianek zamiokulkasowy. 

Odniósł tak duży sukces, że od zarania XXI wieku można go spotkać niemal wszędzie. Ze względu na swoją tolerancję na niekorzystne warunki i błędy podczas uprawy, szybko zyskał popularność. Uwielbiają ją miłośnicy roślin, zwłaszcza ci, którzy nie mają czasu lub ochoty na jej uprawę.

6 zasad uprawy zamiokulkas zamiolistnych

Oto zasady, których należy przestrzegać, jeśli chcesz, aby Twoja roślina rosła szybciej lub uniknęła żółknięcia.

Światło punktowe

Roślina ta może rosnąć w naturze pod wyższymi niż zwykle kolegami różnych gatunków. Nie ma jednak wystarczającej ilości światła i jest ono rozproszone. W domu będzie się dobrze rozwijać na parapecie skierowanym na zachód. Zapewni to jej wystarczającą ilość światła i temperaturę. Można ją również umieścić w odległości 2 metrów od okna. Dzięki temu będzie mogła sobie poradzić. Proces fotosyntezy zostanie nieco spowolniony, jeśli będzie mniej światła. W takich przypadkach zaleca się zmniejszenie podlewania ( tak, podlewamy nawet mniej .) ).

Temperatura odpowiednia.

Roślina rozwija się w wysokich temperaturach. Jeśli jest ona niższa niż 5degC, może umrzeć. Nadchodzi zima, więc trzymaj ją w temperaturze 18 stopni Celsjusza. Nie lubi przeciągów, więc upewnij się, że ją przewietrzasz. Liście rośliny są tym, co mówi jej, czy jest zdrowa. Jeśli liście stają się jasnozielone, a cała roślina odrywa się od podziemnego kłącza, oznacza to, że jest zbyt dużo światła i roślina musi zostać przeniesiona. Roślina, która ma zbyt dużo bezpośredniego światła może mieć brązowe plamy.

Przesadź ją jak tylko dostaniesz ją do domu

Ta zasada powtarza się w każdym poście. Jest ona szczególnie ważna w przypadku takich roślin jak zamiokulkas. Dlaczego? Dlaczego. Ponieważ rośliny kupowane w kwiaciarniach i supermarketach są często mocno podlewane. Jeśli masz tę roślinę, pozwól, aby ziemia w pojemniku wyschła przez kilka dni, zanim wyciągniesz ją, aby sprawdzić korzenie. Ta roślina nie przepada za częstym przesadzaniem, więc upewnij się, że od początku zapewnisz jej odpowiednie warunki.

Woda powinna być używana oszczędnie i okresowo osuszana.

Tę roślinę najlepiej zostawić w spokoju i nie podlewać zbyt często. Podlewamy dopiero wtedy, gdy 5 cm wierzchniej warstwy gleby jest suche. Ponieważ nie schładzamy zbytnio bryły korzeniowej, najlepiej podlewać wodą odstaną w temperaturze pokojowej. Zamioculcas Zamiolista lepiej znosi przesuszenie niż nadmiar wody.

A co z nawożeniem?

Roślina ta wolno rośnie, więc nie trzeba jej często nawozić. W zimie nawet raz na dwa miesiące.

Wskazówka dla zielonych! Podlej roślinę wodą z kranu, a następnie nawoź ją kompletną mieszanką mikroelementów. Ponieważ zawiera mniej wapnia, dobrym wyborem jest nawóz do paproci. pH podłoża będzie bardziej kwaśne. 

Jaki to rodzaj podłoża?

Ta roślina będzie się dobrze rozwijać w podłożu, które jest odpowiednie dla kaktusów. Jeśli nie masz takiej możliwości lub masz tylko ziemię do kwiatów, możesz spulchnić podłoże. Możesz to zrobić stosując w proporcji 1:3 ziemię do kwiatów i spulchniacz. Możesz też użyć mieszanki perlitu z torfem w stosunku (2 to1) lub mieszanki perlitu z piaskiem w proporcji (1:1:1).

Transplantacja i rozmnażanie zamiokulkas Zamiolista

Ta roślina może być rozmnażana w domu na dwa sposoby: przez podział liści lub ich cięcie.

Przez podział kłączy, rozmnażanie Zamiokulkas zamiolistny

Jest to najpopularniejsza metoda rozmnażania tej rośliny. Zabiegi te należy wykonać pod koniec marca lub na początku kwietnia (wczesna pora roku). Wystarczy oddzielić ziemniaczane Kłącza i posadzić je w osobnych doniczkach.

Rozmnażanie zamiokulkasa Zamiolista przez sadzonki liściowe

Drugą metodą jest rozmnażanie przez sadzonki liściowe. Jest to wyjątkowa cecha tej rośliny, ponieważ jest to jedyna rodzina obrazkowa (Araceae), która może być rozmnażana przez sadzonki liści. Zabieg ten można wykonywać od kwietnia do czerwca.

Krok po kroku

  1. Pobieramy liście tylko ze środkowej lub dolnej części liścia.
  2. Aby osiągnąć głębokość 1 cm, umieszczamy liście we wcześniej przygotowanym podłożu (np. wymieszany perlit z torfem w stosunku 2:1).
  3. Sadzonki umieściliśmy w plastikowej torbie i przykryliśmy doniczkę workiem foliowym.
  4. Odpowiednio nawilżamy sadzonki przez kilka tygodni.

Przesadzanie i rozmnażanie odbywa się wiosną przez zamiokulkas Zamiolista, najlepiej w marcu lub kwietniu. Młode rośliny można przesadzać co roku, natomiast starsze co dwa-trzy lata. Można również przesadzać pod koniec lata, ponieważ kłącza tej konkretnej rośliny są silne i rosną bardzo szybko. Musimy uważać, aby nie uszkodzić delikatnych kłączy. Ta roślina jest pod tym względem bardzo nieprzewidywalna. Nie zniechęcaj się, jeśli nie widzisz żadnych rezultatów rozmnażania. Zdarza się, że w ciągu kilku miesięcy liście wypuszczą korzenie.

Problemy i szkodniki podczas uprawy zamiokulkasów dla zamiolistnych

Tej roślinie może zaszkodzić jedynie nadmiar wody. Roślina ta jest odporna i nie boi się chorób ani szkodników. Jednak, jak w przypadku wszystkich roślin, czasem można jej zaszkodzić. Jak można z tym walczyć?

  • Pożółkłe lub zaognione liście. Roślina się przelała i musisz ją jak najszybciej przesadzić do świeżego podłoża. Sprawdź stan korzeni w bryle korzeniowej i wyjmij roślinę z doniczki. Zanim posadzisz roślinę do nowego podłoża, upewnij się, że usunąłeś wszelkie zgniłe części. Plamy te mogą być nazywane phytophthora. Upewnij się, że używasz fungicydów, aby się ich pozbyć. Może to być spowodowane przez zimno lub wilgoć.
  • O zg rozo... przędziorki . Przędziorki można znaleźć na roślinach podczas zimowego spoczynku. Co możemy zrobić? W pierwszej kolejności możesz spróbować wyeliminować problem za pomocą prysznica. Należy uważać, aby nie zalać rośliny. Jeśli problem nie ustąpi można zastosować preparaty chemiczne.
  • Nieprzyjemny rybi zapach i plamy na. Bakterioza. Bakterioza to choroba, która jest naprawdę nieuleczalna. Niestety, takiej rośliny nie wolno stosować.

Trująca roślina, ale i żywy filtr.

Jest to trująca i niebezpieczna roślina, która nie powinna być spożywana ze względu na kwas szczawiowy. Chociaż jest mało prawdopodobne, że roślina spowoduje poważne szkody, zjedzenie 5-6 kg liści może spowodować silne podrażnienie skóry. Warto zauważyć, że roślina może być używana jako żywy filtr do usuwania z powietrza toksyn, takich jak benzen, ksylen i toluen.

Podsumowanie

Trudno znaleźć roślinę, która w tak krótkim czasie potrafi zawładnąć pomieszczeniem i jeszcze zdoła być częścią wielu kolekcji. Ta roślina jest idealna dla każdego. Jedyne, na co należy uważać, to nie podlewać jej nadmiernie.

Czy masz tę roślinę? Podziel się w komentarzach swoimi przemyśleniami, jak sobie radzisz.
M.