Każdy z nas podjął pierwszą świadomą decyzję o zakupie rośliny do swojego domu, mieszkania czy biura. Czy wiedzieliśmy jak dobrać rośliny do konkretnej przestrzeni? Czy potrafiliśmy wybrać roślinę łatwą w uprawie, która nie wymaga zbyt wiele uwagi? A gdy już ją umieścimy w przeznaczonym dla niej miejscu, czy potrafiliśmy zapewnić jej odpowiednie warunki wzrostu, aby bujnie zakwitła? No właśnie...

O swojej pierwszej roślinie opowiedzą również gość niespodzianka - Ola, Weronika i Sebastian z @plantinneporady.

Spis treści.
  1. Jak wybrać swoją pierwszą roślinę.
  2. 5 kroków do zakupu rośliny
  3. PictureThis - aplikacja do identyfikacji roślin
  4. Inne metody pozyskiwania roślin

Moją pierwszą rośliną był storczyk trójlistkowy Euphorbia trigona. Jest to prosta roślina, ale potrafi zachwycić swoim egzotycznym wyglądem. Kandelabrowy pokrój i ciekawe ułożenie łodyg idealnie wpasuje się w każde wnętrze. Kiedy dostałam swoją pierwszą roślinę, "zazieleniłam się". Zrodziło to również pytania. Nie zadowalały mnie odpowiedzi typu "to kaktus, pewnie potrzebuje mało wody i dużo słońca", chciałam zapewnić mojej roślinie jak najlepsze warunki, najbardziej zbliżone do tego, gdzie przyszła.

Jak wybrać odpowiednią roślinę dla siebie?

Oceń przestrzeń, którą chcesz zazielenić. Powinieneś wybrać rośliny, które są odpowiednie do środowiska, które możesz zapewnić. Unikaj wyboru fiołków, które są zbyt światłolubne dla Twojej piwnicy. Korzystne warunki to takie, które wspierają wzrost rośliny i są podobne do jej naturalnego środowiska.

Należy obserwować, kiedy i gdzie chcemy posadzić rośliny. Południowe i południowo-zachodnie okna zapewnią najlepsze światło dla twoich roślin przez cały rok. Aby zaznaczyć kierunek świata, możesz użyć "aplikacji kompasu" na swoim smartfonie.

Powinieneś zapewnić roślinom takie same warunki jak w ich naturalnym środowisku. Dotyczy to również wilgotności. Na przykład wysoki poziom wilgotności jest odpowiedni dla:

  • Nefrolepis (Nephrolepis exaltata)
  • Roślina zielna Sterneberga (Chlorophytum comosum),
  • Epipremnum goldis (Epipremnum Aureum)

Łazienka jest najbardziej wilgotnym miejscem w mieszkaniu. Zanim przeniesiesz swoją kolekcję papirusów, upewnij się, że Twoja łazienka ma okno. Dostęp do światła jest niezbędny dla każdej rośliny!

Dobrym pomysłem jest zrobienie zakupów z kimś, kto ma większe doświadczenie w tej dziedzinie. Zapewni to udany pierwszy zakup. Możesz porozmawiać z kimś, kto pomoże Ci wybrać odpowiednią glebę i nawóz, a także będzie w stanie doradzić, która z wielu roślin najlepiej sprawdzi się w Twoim domu. Tak, konieczne jest przesadzenie rośliny zaraz po jej zakupie.

Pamiętaj, że nie wszystkie rośliny wymagają wody i słońca. Niektóre rośliny są bardziej wymagające od innych, podobnie jak ludzie. Zawsze dobrze jest dowiedzieć się trochę o danym gatunku w Internecie. Być może potrzebuje on specjalnego podłoża. Być może nie lubi przeciągów. Ta wiedza sprawi, że Twój nowy nabytek będzie cieszył Twoje oczy przez wiele tygodni po dacie zakupu (I'm looking at ya ladybug palm).

5 kroków do zakupu rośliny

Oto pięć kroków, które należy wykonać przed umieszczeniem rośliny na taśmie kasowej.

  • Wybierz roślinę
    Prawdopodobnie wybierzesz roślinę, która przyciąga twoją uwagę, gdy wchodzisz do sklepu. To prawdopodobnie doprowadzi do więzi z rośliną i poczucia komfortu. Nie kupujesz rośliny, aby uratować swoje życie. Przed zakupem, to dobry pomysł sprawdzić na blogu lub online, aby zobaczyć, co rośliny będą wyglądać najlepiej na parapecie.
  • Przyjrzyj się dokładnie roślinie.
    Zanim kupisz roślinę, upewnij się, że jest wolna od wszelkich wad, takich jak grzyb. Zwykle można zobaczyć grzyba na końcówkach liści, które są brązowymi plamami. Warto zwrócić uwagę na drobne robaczki. Często nie są one widoczne na pierwszy rzut oka, a po przyniesieniu do domu mogą rozprzestrzenić się na inne rośliny.
  • Wybierz odpowiednią doniczkę
    Wbrew pozorom jest to ważny element, który wpływa na wzrost rośliny. Niektóre rośliny preferują niewielką przestrzeń, podczas gdy inne potrzebują dużo miejsca do prawidłowego rozwoju.
  • Wybierz odpowiednie podłoże
    Po zakupie rośliny należy pamiętać o jej natychmiastowym przesadzeniu. Rośliny kupione w sklepach otrzymują podłoże, które sprzyja szybkiemu, ale nie trwałemu wzrostowi. Drenaż to dobry pomysł dla roślin, które są podatne na gnicie, jeśli są nadmiernie podlewane.
  • Wybierz miejsce
    Ostatnią rzeczą jest znalezienie odpowiedniego miejsca dla Twojej rośliny. Upewnij się, że sprawdzisz warunki sprzyjające wzrostowi rośliny przed umieszczeniem jej w odpowiednim miejscu. Teraz możesz cieszyć się widokiem swoich pierwszych roślin każdego dnia!
  • Źródło zdjęć: www.projektrosliny.pl

PictureThis to aplikacja, która pozwala na identyfikację roślin.

Jest to aplikacja, której używam do identyfikacji moich roślin. Jest też świetna do robienia zakupów. Wystarczy, że zrobisz zdjęcie rośliny, a wyszukiwarka roślin natychmiast poda Ci wyniki (sztuczna inteligencja też tu zadziała). Choć nie zawsze jest w 100% dokładna, to w bazie danych znajduje się ponad 10 000 gatunków. Możemy zidentyfikować roślinę i poznać metody jej pielęgnacji. Ta aplikacja idealnie nadaje się na ekologiczne zakupy. Już w sklepie można sprawdzić jak wyhodować roślinę, którą chcemy kupić.

Inne metody pozyskiwania roślin

Pewnie już wiecie, że kupowanie roślin to nie jedyny sposób na zdobycie nowych okazów do swojego zielonego ogrodu. Moją pierwszą roślinę podarowała mi babcia, a inne rośliny nabyłam w inny sposób.

  1. Sprzedaż w grupach na Facebooku - często zaglądam do grup na Facebooku takich jak "Polska Dżungla - polska społeczność miłośników roślin", ROSLINY Wrocław - ogłoszenia i porady", czy "wymienię, oddam roślinę" - Wrocław. Wrocławska Giełda Roślin. ", "Kwiaty do adopcji" oraz "Rośliny Polskie-Polskie Forum Roślinne". Wiele postów zawiera porady i ogłoszenia o sprzedaży roślin.
  2. Giełda roślin Czasami oferuję wymianę sadzonek ze znajomymi, głównie wiosną. Oferty wymiany można też znaleźć w grupach na Facebooku.
  3. Adopcje roślin Zaadoptowałem kilka roślin. Były one przeważnie w złym stanie, ale przy odpowiedniej opiece przetrwały. Jest to metoda bezkosztowa.
  4. Stoiska z niechcianymi roślinami - Czasami rośliny, które są zepsute, chore lub zniszczone są umieszczane na specjalnych stoiskach w supermarketach - innymi słowy są "niechciane". Chociaż od czasu do czasu mogę kupić coś po obniżonej cenie z takich stoisk, staram się unikać roślin, które są chore lub zarażone. Chroni to rośliny, które już posiadam w domu.

To tylko niektóre ze sposobów na pozyskiwanie roślin. Czy macie inne pomysły?

  • Źródło zdjęć: instagram.com/plantsforhumans i instagram.com/plantsforhumans

Pamiętaj, że Twoja roślina powinna być trzymana w naturalnym środowisku zanim ją kupisz. Dowiedz się o niej, co kocha, a czego nie lubi. Będzie Ci bardzo wdzięczna za Twoją życzliwość!

Skomentuj poniżej, aby opowiedzieć nam o swojej pierwszej roślinie lub jeśli kupiłeś ją po przeczytaniu tego postu.

Może się zazieleni!
M.