Hiacynty malują wiosenny krajobraz w zachwycających odcieniach błękitu, purpury, bieli lub żółci, roztaczając przy tym słodki zapach gumy balonowej. Te łatwe w pielęgnacji rośliny cebulowe są często masowo sadzone w celu stworzenia efektu rzeki na obrzeżach. Stanowią one idealne niskie towarzystwo dla wyższych tulipanów. Te niewymagające małe cebulki łatwo się rozsiewają w każdej dobrze zdrenowanej glebie ogrodowej.

Rok po roku, tuż po stopnieniu śniegu, hiacynty rozwijają swoje przypominające winogrona grona drobnych, purpurowych, niebieskich, białych lub żółtych kwiatów w kształcie dzwonków. Poznaj wiele kolorów hiacyntów winogronowych, w tym dwubarwne Muscari latifolium i błękitne kłosy kwiatów odmiany Valerie Finnis. Te małe cebulki są niedrogie i łatwe do sadzenia, więc nie ma potrzeby ograniczać się do jednej odmiany. Wystarczy posadzić od trzech do pięciu odmian, aby uzyskać żywy obraz.Kolorowe kombinacje

Łącząc hiacynty winogronowe z innymi roślinami cebulowymi, należy pamiętać o wyborze odmian wcześnie kwitnących. Na przykład, wybierz odmiany żonkili, takie jak 'Golden Ducat' i 'Mary Copeland', które kwitną najwcześniej. Do wspaniałych roślin towarzyszących tulipanom należą 'Viridiflora', 'Triumph', 'Greigii' i 'Parrot King'.

Niezbędne informacje o pielęgnacji hiacyntów winogronowych

Hiacynty winogronowe sadzi się jesienią. Ze względu na ich niewielkie rozmiary (większość cebulek hiacyntów ma wielkość borówki amerykańskiej), należy je sadzić na głębokości zaledwie 3 do 4 cali. Najbardziej efektownie wyglądają posadzone w dużych rzędach po 50-100 cebulek. Jednym z trików do sadzenia dużych ilości jest po prostu wykopanie płytkiego rowu, ułożenie cebulek tak, aby były oddalone od siebie o około jeden cal i przykrycie ich ziemią ogrodową. Po posadzeniu cebulki należy dobrze podlać i przykryć miejsce sadzenia 2-calową warstwą ściółki, jeśli jest taka potrzeba.

Po przekwitnięciu zielone liście tej rośliny przez kilka tygodni dodają ogrodowi koloru i tekstury. Liście można usunąć wczesnym latem, gdy zaczną żółknąć. Hiacynty winogronowe to jedne z najłatwiejszych w uprawie roślin cebulowych, które odradzają się przez dziesiątki lat, a ich podział jest konieczny jedynie co 3-5 lat. Należy pamiętać, że hiacynty winogronowe mogą się szybko rozprzestrzeniać, dlatego najlepiej sadzić je w miejscach, w których będą miały trochę swobody.

Więcej odmian hiacynta winogronowego

Muscari armeniacum

Muscari armeniacum wytwarza małe kłosy pełne drobnych, niebieskich, dzwonkowatych kwiatów, czasem zabarwionych na fioletowo, które wyrastają z wąskich liści w połowie wiosny. Osiąga wysokość 6 cm.

Muscari azureum

Muscari azureum oferuje warstwy otwartych, niebieskich kwiatów pod skupionymi, bladoniebieskimi pąkami, co daje dwubarwny, dwutonowy efekt na pędach kwiatowych. Kwitnie od wczesnej do połowy wiosny, osiąga wysokość 6 cali.

Hiacynt winogronowy 'Blue Spike'

Muscari armeniacum 'Blue Spike' to odmiana, u której każdy kwiat wystaje z pędu, co daje efekt szczeciniastych, podwójnych kwiatów. Odmiana ta osiąga wysokość 8 cali.

Biały hiacynt winogronowy

Muscari botryites album to całkowicie biała odmiana o kłosach perłowych kwiatów na długiej łodydze, która dobrze nadaje się do cięcia. Dorasta do 6 cali wysokości.

Muscari latifoliu

Muscari latifolium wyróżnia się pojedynczym, szerokim liściem owiniętym wokół wysokiej łodygi. Kwiatostan jest dwubarwną mieszanką otwartych lawendowych dzwonków nad ciasnymi niebieskimi pąkami. Roślina osiąga wysokość 6 cm.

Hiacynt winogronowy 'Valerie Finnis

Muscari 'Valerie Finnis' tworzy turkusowe grona dzwonków kwiatowych obrzeżonych jaśniejszym błękitem. Wysokość 6 cm.