W naturze rośnie na skałach lub drzewach jako epifit. Jest uprawiana w naszych domach od wielu lat i jest uważana za roślinę retro. Jest ulubieńcem wielu miłośników roślin, ponieważ jest łatwy w uprawie i ma długie liście z efektownymi kwiatami. Dodaj epifyllum do swojej zielonej listy życzeń, poznając jego sekrety!

Spis treści
 1. Epiphyllum to epifit pochodzący z krajów tropikalnych
 2. Przed zakupem epifyllum należy wziąć pod uwagę następujące kwestie
 3. Epiphyllum. Jak dbać o Epiphyllum przez cały rok?
  1. Luty - czerwiec
  2. lipiec - sierpień
  3. Wrzesień - styczeń
 4. Jak uprawiać Epiphyllum
  1. Stanowisko i temperatura
  2. Podlewanie i nawożenie
  3. Podłoże do przesadzania i przesadzanie
  4. Przycinanie i rozmnażanie
 5. Uprawa epifyllum może stanowić problem
 6. Podsumowanie

Epiphyllum to epifit pochodzący z krajów tropikalnych

Kiedyś nazywaliśmy go filokaktusem. Epiphyllum to nazwa nadana różnorodnym mieszańcom o kwiatach w różnych kolorach - różowym, łososiowym, czerwonym i karminowym. Rzadkie są gatunki Epiphyllum o dwukolorowych kwiatach. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy to zygzakowate liście, czy piękne kwiaty stanowią o wyjątkowości tej rośliny. Osobiście uważam, że kwiaty, które mogą osiągać nawet 20 cm (!) są jedynie ozdobą Epiphyllum. Kwiaty Epiphyllum, które mogą osiągać do 20 cm (!

Ciekawostka???????? Łacińska nazwa Epiphyllum pochodzi od greckiego epi (na) phylon ("liść"). Roślina została tak nazwana najprawdopodobniej dlatego, że wbrew wszelkim zasadom botaniki, kwiaty wyrastają z liści.
 • Pąk kwiatowy Epiphyllum ackermanii (Epiphyllum ackermanii).

Epifyllum to roślina rosnąca na drzewach i krzewach w obszarach tropikalnych. Epifyllum, podobnie jak większość orchidei i przynajmniej roślina clodspur (Schlumbergera), jest epifitem. Epifity nie działają jak pasożyty, ponieważ nie pobierają składników odżywczych z drzew lub roślin, które porastają. Można je znaleźć w gałęziach i szczelinach wysokich drzew, a nawet na skałach. Dzieje się tak, ponieważ w tych miejscach otrzymują lepsze światło. Czym żywią się epifity? Głównie rozkładającą się materią roślinną, ale także wodą deszczową i wilgocią w glebie.

Przed zakupem epifyllum należy wziąć pod uwagę następujące kwestie

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem kwitnące Ep iphyllum, zapragnąłem je mieć. Kilka lat zajęło mi zdobycie rośliny, co było zupełnie przypadkowe. W nowym domu szybko wyrosło mnóstwo kwiatów, a ja byłem całkowicie zagubiony ....

Wybierając epifyllum do zakupu, wybieraj okazy o długich, płaskich, błyszczących i świeżych łodygach. Zaakceptuj go w dowolnym stanie, ponieważ jest łatwy w pielęgnacji. Wiosna i lato to najlepszy czas na zakup epifyllum, ponieważ właśnie wtedy kwitną. Wybierz roślinę, która ma dużo kwiatów i przygotuj się na to, że niektóre z nich opadną po przeprowadzce. ?? ?

 • Epiphyllum z Howea forsteriana i Rhaphidophora triangularis

Ta roślina jest łatwa w uprawie. Nigdy nie było z nią problemu, mimo że przeniosłem ją do mieszkania zimą (oczywiście po zabezpieczeniu przed mrozem). Wystarczyło tylko wymienić podłoże, oczyścić z liści i ustawić w odpowiednim miejscu. Po kilku tygodniach pojawiły się pierwsze kwiaty. ? ?? ?

Przeczytaj artykuł "Zamrożone rośliny lub nie kupuj roślin zimą", aby uzyskać więcej informacji na temat bezpiecznego transportu roślin zimą.

Epifyllum. Jak o niego dbać przez cały rok?

Sekretem obfitego kwitnienia Epiphyllum jest faza spoczynku i chłodne stanowisko zimowe. Jak dbać o Epiphyllum przez cały rok? Mamy odpowiedź! ? ?????????? ?

Luty - czerwiec

Po zimie, tj. w lutym, zaczyna ponownie rosnąć. Najlepiej przenieść roślinę w jaśniejsze miejsce. Podlewać regularnie, ale ostrożnie. Roślinę należy podlewać częściej, gdy pojawią się pierwsze kwiaty. Po tym czasie nie należy przenosić rośliny, gdyż może to spowodować odpadnięcie pąków. Te kilka wskazówek pozwoli nam cieszyć się kwiatami epifyllum przez wiele tygodni, jeśli będziemy ich przestrzegać.

 • Kwiat epifyllum 'Ackermanii' (Epiphyllum Ackermanii)

lipiec - sierpień

W tym okresie kaktus zaczyna kwitnąć. Roślinie należy zatem zapewnić trochę odpoczynku. Po przekwitnięciu najlepiej przenieść epifyllum w nieco bardziej zacienione miejsce. Po koniec sierpnia możemy przesadzić go do świeżej ziemi, jeśli roślina już przekwitła. Powinniśmy również nieco bardziej podlewać i nawozić roślinę.

Wskazówka: zazielenić! Jeśli roślina słabo kwitnie lub słabo kwitnie, użyj nawozu bogatego w fosfor. 

Wrzesień - styczeń

W tym czasie podlewamy roślinę jak najmniej, ale uważamy, aby jej nie przesuszyć. Warto również od listopada przenieść roślinę w nieco chłodniejsze miejsce i podlewać ją taką ilością wody, aby liście epifyllum nie marszczyły się.

 • Kaktus zygzakowaty (Epiphyllum anguliger)

Jak uprawiać Epiphyllum

Z powyższych informacji wiemy już, jak dbać o naszą roślinę przez cały rok. W tym akapicie dowiesz się, co należy zrobić, aby epifyllum rosło pięknie, zdrowo i, co najważniejsze, obficie kwitło.

Stanowisko i temperatura

Jak już wspomnieliśmy, roślinę należy umieścić w jasnym miejscu, ale nie bezpośrednio pod słońcem. Ja uprawiam swój okaz w pobliżu szklanego okna wychodzącego na zachód, na lodówce. W fazie spoczynku możemy przenieść go w nieco ciemniejsze miejsce, ale wciąż z dostępem do światła. ?? ?

Post "30+ roślin kochających cień" zawiera informacje o tym, jak prawidłowo uprawiać rośliny w zacienionych miejscach. Jak dbać o rośliny w zacienionych miejscach? ".

Epifyllum preferuje wysokie temperatury późną wiosną i latem. Po "zimnych ogrodnikach" możemy bezpiecznie umieścić go na zewnątrz. W fazie spoczynku zapewniamy roślinie temperatury w zakresie 8-10 stopni Celsjusza.

Ważne jest, aby pamiętać o kilku zasadach, gdy decydujemy się na uprawę roślin na zewnątrz. Znajdziesz je wszystkie w artykule "O czym pamiętać wystawiając latem rośliny na balkon". Zachęcam do lektury! ? ?? ?

Wyświetl ten post na Instagramie. Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Zazieleni

Podlewanie i nawożenie

Epifyllum należy podlewać letnią wodą, która jest miękka i nie zawiera wapnia. Podlewaj tę roślinę lub jakąkolwiek inną wodą z kranu. Szczegółowe informacje na temat podlewania epifyllum przez cały rok znajdują się w poprzedniej sekcji.

Po kwitnieniu nawozimy co drugie podlewanie. Użyj nawozu bogatego w fosfor, jeśli Epiphyllum nie wytwarza wielu kwiatów. Używam pałeczek nawozowych do roślin kwitnących.

Więcej informacji na temat nawożenia roślin doniczkowych można znaleźć w naszym poście "Nawożenie roślin doniczkowych". Co, jak i dlaczego należy nawozić rośliny? ? ?? ?

Podłoże do przesadzania i przesadzanie

Przesadzanie wykonuje się dopiero po zakwitnięciu rośliny, co zwykle ma miejsce około sierpnia/września. Przygotowujemy mieszankę podłoża składającą się z 1/4 piasku i 3/4 ziemi kompostowej. Można również dodać trochę perlitu.

 • Podczas przesadzania roślin warto usunąć wszystkie przesuszone pędy

Przesadzanie roślin doniczkowych: instrukcje krok po kroku to najlepsze miejsce, by dowiedzieć się więcej. Dowiesz się między innymi o perlicie i dlaczego warto go stosować.

Przycinanie i rozmnażanie

Kwiaty epifyllum są piękne, ale utrzymują się tylko przez kilka dni. Gdy zauważysz, że zaczynają kwitnąć po tym okresie, możesz odciąć kwiaty od łodygi liścia. Procedura ta powinna być wykonywana sterylnym narzędziem, aby zapobiec infekcji.

Rozmnażanie również nie jest trudne. Do przeprowadzenia tej procedury potrzebne będą następujące elementy:

 1. Zdrowy liść (najlepiej dłuższy niż kilka centymetrów),
 2. Mieszanka ziemi i drobnego piasku
 3. sterylny nóż,
 4. opcjonalna plastikowa torba

Na początek wybieramy zdrowy i długi liść. Następnie odcinamy go za pomocą sterylnego narzędzia. Jeśli wybraliśmy długi, zdrowy liść, tniemy go na kawałki o długości 5-10 cm. Odcięte części rośliny należy pozostawić do wyschnięcia na co najmniej 24 godziny. Na drugi dzień możemy rozpocząć sadzenie części epifyllum (w doniczce może być ich kilka). Po około miesiącu pojawią się pierwsze korzenie i będziemy mogli podarować ten epifit naszym bliskim!

Zobacz ten post na Instagramie. Zobacz ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Mr.Propagation

Będziesz musiał poczekać 2-3 lata, zanim zobaczysz pierwsze kwiaty na nowych okazach. Jednak piękno roślin jest warte czekania. ?????? ?

Uprawa epifyllum może być problemem

Epifyllum to roślina, której uprawę mogę potwierdzić pośrednio, gdyż do tej pory nie sprawiała mi żadnych problemów. Uprawa egzotycznych roślin doniczkowych nie zawsze kończy się sukcesem w naszej strefie klimatycznej. Poniżej przedstawiam kilka najczęstszych problemów występujących przy uprawie tej rośliny:

 • Opadające kwiaty epifyllum. Dzieje się tak prawdopodobnie dlatego, że przenieśliśmy roślinę podczas kwitnienia. Ważne jest, aby nie przenosić rośliny, gdy wypuszcza swoje piękne kwiaty. Brak wody może być również powodem, dla którego roślina nie wytwarza pierwszych pąków kwiatowych. Jeśli doświadczyłeś problemów z tą rośliną, uważnie przestudiuj wskazówki dotyczące uprawy epifyllum opisane powyżej.
 • Liście epifyllum są pomarszczone. Jest to również przypadek nadmiernego wysuszenia rośliny. Zdarza się to najczęściej w okresie spoczynku, czyli zimą. Podlewaj roślinę, a zauważysz natychmiastową poprawę.
 • Gnijące łodygi epifyllum u podstawy są wynikiem nadmiernego podlewania i uprawy rośliny w zbyt chłodnym pomieszczeniu. Zmień podłoże na bardziej przepuszczalne, sprawdź korzenie i wyrzuć zgniłe łodygi do kompostu. Więcej informacji na temat podlewania można znaleźć w sekcji "Jak uniknąć nadmiernego podlewania?". Podlewanie roślin doniczkowych".

Podczas uprawy roślin doniczkowych może również dojść do inwazji szkodników. Możesz zidentyfikować intruzów, czytając wpisy w kategorii "Choroby i szkodniki". Możesz również przeczytać o innych problemach z roślinami i ich możliwych przyczynach, czytając wpis "Najczęstsze problemy w uprawie roślin doniczkowych i ich przyczyny"? ?? ?

 • Epiphyllum oxypetalum (Epiphyllum oxypetalum) kwiat

Podsumowanie

Ta roślina jest idealna dla tych, którzy lubią uprawiać rośliny retro, takie jak te, które zdobiły parapety naszych babć. Epiphyllum zostało przypadkowo dodane do mojej kolekcji, ale zakochałem się w jego uroku i łatwości pielęgnacji. Jest łatwy w uprawie, ma piękne liście i kwitnie - co więcej trzeba wiedzieć, aby przekonać się do jego zakupu? Polecam ją zarówno początkującym, jak i bardziej doświadczonym hodowcom roślin. ?? ?

Jeszcze więcej inspiracji roślinnych znajdziesz na moim Instagramie. Jeśli chcesz być na bieżąco z nowymi postami, zachęcam do polubienia Zazieleni na Facebooku. Będzie mi bardzo miło!

Daj znać, czy masz w swojej zielonej kolekcji epifyllumy. Być może masz jakieś wskazówki, jak je uprawiać. Możesz również podzielić się zdjęciem swojej rośliny.

Do następnego razu, cześć! ?????? ?M.

Źródła inspiracji:
"Kwiaty w moim domu", wyd. Hachette Polska
"Cudowna moc roślin", F. Bailey, wyd. Filo
"200 najpiękniejszych roślin doniczkowych", H. Heitz i A. Kögel, wyd. Świat Książki