"Czego się nie robi dla miłości ..." - pewnie wielu z nas tak myśli, gdy książę Henryk XV von Pless zażądał sprowadzenia z sycylijskiej Etny w Wałbrzychu całego pociągu tufu wulkanicznego dla swojej ukochanej księżniczki Daisy. Wszystko po to, by księżna Daisy (Stokrotka) zyskała niepowtarzalny element wystroju swojej nowej palmiarni, która przez cały rok miała służyć jako zielony ogród. Hojny akt miłości księcia przejdzie do historii jako jeden z najbardziej romantycznych wyrazów miłości. Czy było warto?

Spis treści
  1. Palmiarnia Wałbrzych: Imponujące liczby
  2. Rosarium księżnej Daisy
  3. Flora Palmiarni w Wałbrzychu
  4. Palmiarnie nie są tylko dla roślin
  5. Palmiarnia w Wałbrzychu: Informacje praktyczne

O Palmiarni w Wałbrzychu słyszałam wiele opinii. Niektóre z nich są pochlebne, a inne wręcz przeciwnie. Mówią, że jest zaniedbana i wymaga remontu. Wszyscy komentatorzy byli jednak zgodni, że ROŚLINY, zwłaszcza duże, ponad stuletnie, okazy pamiętające czasy księżnej Daisy, i jej ukochanego Henryka zapierają dech w piersiach, nie tylko tym, którzy kochają rośliny. Palmiarnia w Wałbrzychu znalazła się na mojej "Must See List" i postanowiłam ją odwiedzić, jak tylko będę miała wolny weekend. Ten post zabierze Was w podróż po zielonych zakątkach Polski, które są zielone przez cały rok i warto je odwiedzić nawet wtedy, gdy za oknem dominują odcienie szarości.

Palmiarnia Wałbrzych: imponujące liczby

Licząca ponad 100 lat Palmiarnia w Wałbrzychu to jedno z najbardziej kultowych miejsc na mapie Polski. Jest jednym z najstarszych budynków w Polsce. Została wybudowana w latach 1908-2011 (niektórzy autorzy podają daty 1911-1914; ja trzymałem się wersji dostępnej na stronie Palmiarni) przez księcia von Pless. Kosztowała fortunę w złocie - 7 000 000 marek! Mimo, że te liczby nadal są oszałamiające, to jednak zrobiono to z miłości. Książę sprowadził dla swojej ukochanej żony Marii Teresy Cornwallis (zwanej księżną Daisy) ponad 80 gatunków egzotycznych roślin z całego świata. W palmiarni znajduje się obecnie ponad 250 różnych gatunków roślin. Wspomniany wcześniej tuf wulkaniczny z Etny został wykorzystany do pokrycia wewnętrznych ścian Palmiarni, stworzenia wodospadów, malowniczych grot oraz jako fundament, w który posadzono niektóre rośliny. Znajduje się on tam do dziś.

Palmiarnia o powierzchni ok. 1900 m2 Palmiarnia o powierzchni ok. 1900 m2 to wysoki na 15 metrów budynek ze szkła i metalu, w którym uprawiane są palmy daktylowe. Wokół niej znajdowały się oranżerie przepełnione roślinami. Na szczycie znajdował się punkt widokowy, z którego można było podziwiać krajobraz.

Rosarium księżniczki Daisy

Niestety, nie zachowała się ulubiona część rosarium księżnej Daisy. Jedna z róż - śnieżnobiały kwiat - została nazwana na cześć księżnej Daisy. Księżna była zafascynowana tymi roślinami i poleciła, aby na tarasach przy Zamku Książ powstało większe rosarium. Latem można spacerować po różanym tarasie zamku i cieszyć się dziełem księżnej wszystkimi zmysłami.

Flora Palmiarni w Wałbrzychu

W palmiarni możemy obecnie zobaczyć ponad 250 różnych gatunków roślin. Wiele z nich występuje w pięknych kompozycjach. Przechadzając się możemy zobaczyć palmy, sukulenty paprocie, drzewa pnącza, krzewy i byliny. Flora odzwierciedla różne strefy klimatyczne i kontynenty. Jest to wspaniałe miejsce do odwiedzenia nie tylko w chłodniejsze dni.

Za najciekawsze w Palmiarni Wałbrzyskiej uważam następujące rośliny:

  • Agawa Amerykańska i jej odmiana "Variegata" (Agave Americana 'Variegata')- te rośliny kwitną tylko raz w życiu i niektórzy mieli okazję zobaczyć to na własne oczy w Palmiarni Wałbrzyskiej.
  • Aloes drzewiasty
  • Sagacus revoluta (Cycas revoluta)
  • Cleistocactus strausa (Cleistocactus strausii)
  • Mandarynka (Citrus Reticulata) lub inne śródziemnomorskie rośliny cytrusowe
  • Lśniące ucho myszy (Ruscus Hypoglossum)
  • Czeflera drzewna (Schefflera arboricola 'Variegata')
  • Cleistocactus strausa
  • Bosslera drzewiasta
  • Sagittarius odwrócony
  • Mandarynka
  • Błyszczące ucho myszy
  • Aloes drzewiasty
  • Agawa amerykańska
  • Agave americana 'Variegata'
Ciekawostka W Palmiarni w Wałbrzychu znajduje się jedyna w Polsce stała wystawa bonsai. Niektóre z eksponatów mogą mieć nawet 200 lat (na przykład jałowiec)! Te drzewka podczas mojej wizyty były wystawione na dziedzińcu na zewnątrz. 

Palmiarnia to nie tylko miejsce dla roślin

Widzimy tu nie tylko florę, ale i faunę w postaci żółwi, ryb akwariowych, jesiotrów i pawi.

Informacje o palmiarni w Wałbrzychu

Przed zaplanowaniem wycieczki do Wałbrzycha warto poczytać o palmiarni.

  • Palmiarnia znajduje się przy ulicy Wrocławskiej 158 w Wałbrzychu, około 2 km od zamku Książ. Jeśli chcecie zobaczyć oba obiekty, polecam zacząć od palmiarni. Można kupić bilet łączony i ominąć długą kolejkę przed zamkiem Książ.
  • Sprawdźcie godziny otwarcia Palmiarni TUTAJ.
  • Palmiarnia jest miejscem zwiedzania z własnym przewodnikiem. Nie można chodzić po niej z przewodnikiem. Ale nie martwcie się. Są informacje o prawie każdej roślinie.

Jeśli jeszcze nie byliście w Palmiarni w Wałbrzychu, to koniecznie musicie. Przejazd z Wrocławia zajmuje około półtorej godziny. Możecie też dojechać tu autobusem lub pociągiem. Brzmi to jak idealny weekend! W Wałbrzychu możecie też zwiedzić Zamek Książ, a także Starą Kopalnię - Centrum Nauki i Sztuki oraz Muzeum Porcelany.

Jeśli podobał Ci się post o Palmiarni w Wałbrzychu koniecznie przeczytaj ten reportaż o poznańskiej palmiarni.

Jesteście nowicjuszami czy wytrawnymi podróżnikami? Powiedz nam w komentarzach, co myślisz!
M.