Physocarpus Opulifolius 'Luteus' Krzew ten jest szybko rosnący, ma zaokrąglony pokrój z wieloma wyprostowanymi pędami głównymi. Osiąga 3 m wysokości, szerokości, a roczny przyrost wynosi 30-40 cm. Pędy są jasnobrązowe z lekkim zakrzywieniem i kanciastym kształtem. Starsze, grubsze gałęzie są brązowe z dużymi pasami łuszczącej się kory. Liście sezonowe to skrętoległe owale, 3-5 klapowe, 5-10 cm długości, w cieniu intensywnie żółte. Jesienią czerwono-żółte. Kwiaty białe, w kulistych, półkulistych, szerokich na 5 cm kwiatostanach VI-VII. Owoce Pęcherzykowate, nabrzmiałe i 2-płatkowe, czerwone. Stanowiska słoneczne do zacienionych. Jest to prosta roślina, która może rosnąć zarówno w suchych jak i wilgotnych glebach, o odczynie od zasadowego do kwaśnego. Jest odporna na niskie temperatury, środowisko miejskie, silne wiatry i zanieczyszczenia powietrza. Łatwo utrzymać pożądaną wielkość krzewu, dobrze znosi przycinanie. Przesadzanie nie stanowi problemu dla rosnących roślin. Potrafią się zregenerować po silnym przycinaniu. Doskonale nadaje się na żywopłoty ze względu na swój pokrój i szybki wzrost.

źródło: zszp.plPhysocarpus opulifolius 'Diabolo'


Krzew jest silnie rosnący, osiąga 3 m długości i tyle samo szerokości. Od starszych gałęzi można zauważyć wysuwające się na boki w kierunku ziemi. Kora starszych gałęzi staje się strzępiasta i łuszczy się. Liście są 3-5-klapowe i mają do 7 cm długości (na dłuższych pędach nawet do 10 cm). Na bocznych gałązkach tworzą się wypukłe baldachy o wielkości do 5 cm. Zawierają one białoróżowe kwiaty z wieloma fioletowymi pręcikami. Krzew kwitnie od maja do czerwca, czasem w lipcu. Owoce składają się z kilku małych czerwonawych mieszków, które przed dojrzeniem (wrzesień) stają się brązowe, a po dojrzeniu szeleszczą. Lilia kalla występuje w północno-wschodnim regionie Ameryki Północnej. W Europie uprawiana jest od 1687 roku. Jest to energiczny krzew, który jest bardzo odporny na suszę i nie wymaga gleby. Kulisty kształt swobodnie rosnących krzewów jest bardzo atrakcyjny. Puszyste kwiatostany są również interesujące ze względu na liczne pręciki i czerwieniejące przed dojrzewaniem owoce. Krzew miododajny. Może być sadzony pojedynczo, w grupach lub w szpalerach.
Odmiana Purpurowa świetnie sprawdza się w ogrodowych zestawieniach kolorystycznych. Najciemniejszy ze wszystkich kolorów Krzewy rosnące w miejscach nasłonecznionych mają liście o czarno-brązowej barwie.

źródło: dendroflora.pl


Physocarpus opulifolius 'Red Baron'
Krzew osiągający do 2 m wysokości, za młodu ma wyprostowany pokrój. wiek. Liście są 3-5-klapowe, w zarysie jajowato-eliptyczne, do 7 cm długości, piłkowane i nagie, ciemnoczerwone z wyraźnym unerwieniem. Są nieco węższe niż u odmiany "Diabolo". Białe kwiaty z różowym odcieniem zebrane są w baldachy o średnicy 5 cm. Owoce czerwone, złożone z 3-5 ostro zakończonych mieszków. Wymaga stanowiska słonecznego. Rośliny uprawiane w cieniu nie mają głębokiego czerwonego koloru. Może rosnąć w każdej glebie. Jest bardzo odporna na suszę i mróz. Świetnie nadaje się do zieleni i drzew nowo zakładanych na osiedlach. Jest bardzo odporna na przycinanie. Jest to bardzo wartościowa odmiana.
źródło:kurowscy.pl