Zakończ sezon ogrodniczy z sukcesem, sprawdzając wszystkie jesienne obowiązki. Lista rzeczy do zrobienia przed nadejściem śniegu powinna obejmować wszystkie obszary Twojego podwórka, w tym sposoby najlepszej pielęgnacji trawnika i pomysły na odłożenie ogrodu warzywnego na zimę. Odrobina pracy teraz położy podwaliny pod pełną akcji wiosnę, która będzie wypełniona sadzeniem warzyw i kolorowymi kwiatami, a nie grzęzawiskiem zadań porządkowych i poszukiwaniem narzędzi ogrodniczych. Wykonuj kilka czynności dziennie, a w krótkim czasie będziesz gotowy do zimy; wtedy będziesz mógł spędzić czas na przeglądaniu katalogów nasion, marząc o przyszłorocznych planach ogrodowych.

Przygotuj ogród bylinowy

Byliny to ogrodowe woły robocze. Po długim sezonie wegetacyjnym są gotowe na zimowy odpoczynek. Wczesną jesienią należy zrezygnować z przycinania kwiatów i pozostawić części nadziemne nawet po tym, jak zabije je mróz. Będą one stanowiły zarówno pożywienie, jak i schronienie dla dzikich zwierząt. Ptaki śpiewające będą cieszyć się bufetem nasion, a wiele zapylaczy, takich jak rodzime pszczoły, przezimuje w stojących łodygach i zaroślach. Poniżej przedstawiamy kilka zadań, które należy wykonać jesienią w ogrodzie bylinowym:

Jesienna lista kontrolna dla ogrodu bylinowego

 • Zwalczanie chwastów
 • Usuń jak najwięcej chwastów, aby wiosną było ich mniej.
 • Dodaj mulcz
 • Na korony bylin posadzonych w tym roku oraz tych, które w danym regionie są wrażliwe na mróz, należy rozłożyć warstwę ściółki z kory o grubości 4-5 cali.
 • Sadzenie roślin cebulowych
 • Tulipany, żonkile i wiele innych roślin cebulowych kwitnących wiosną najlepiej sadzić pod koniec września lub w październiku.

ogródek

Przygotuj trawnik do zimy

Gdy pogoda się ochładza, jesienna pielęgnacja trawnika to połączenie sprzątania i pobudzania do wzrostu nowych roślin. To także dobry czas, aby pomóc trawie odzyskać siły po zdeptaniu podczas podwórkowych gier w łapanie lub bocce ball tego lata. Dzięki tym terminowym zabiegom utorujesz sobie drogę do bujnej, zdrowej trawy następnej wiosny.

lista kontrolna wszystkich czynności związanych z pielęgnacją trawnika

 • Uporaj się z opadłymi liśćmi
 • Trawa trawnikowa źle znosi grube warstwy liści. Jeśli nie ma zbyt wielu liści, nie grabi się ich i kosi, aby rozdrobnić je na mniejsze kawałki, które dodadzą składników odżywczych do gleby.
 • Wysiej nasiona lub ułóż darń
 • Chłodne temperatury w połączeniu z opadami deszczu późną jesienią sprawiają, że w większości regionów panują idealne warunki do zakładania nowych trawników lub przeprowadzania napraw.
 • Napowietrzanie trawnika
 • Miejsca o dużym natężeniu ruchu należy napowietrzać co roku, aby rozluźnić zbitą glebę; w pozostałych przypadkach wystarczy co 2-3 lata.
 • Walcz z chwastami
 • Mniszek lekarski, koniczyna i inne popularne chwasty trawnikowe zaczną szybciej rosnąć, gdy jesienią temperatura się obniży.

Przygotuj ogród warzywny na przyszły rok

Bez względu na to, czy masz rozbudowany ogród zwycięstwa, czy niewielką działkę do uprawy roślin jadalnych, jesienią wszystko zacznie zwalniać, gdy będziesz zbierać ostatnie smakowite plony. Gdy kilka przymrozków w końcu zakończy sezon wegetacyjny, sprawdź, co trzeba zrobić w ogrodzie warzywnym, aby przygotować się do zbiorów w przyszłym sezonie.

Lista kontrolna jesiennego ogrodu warzywnego

 • Oczyszczenie grządek

  Usunięcie wszystkich resztek roślinnych pomaga zapobiec przezimowaniu szkodników i chorób w ogrodzie i ich gorszemu powrotowi wiosną.

 • Dodaj kompostu

  Rozłóż na grządkach warstwę kompostu o grubości od 2 do 3 cali, aby wzbogacić glebę. Nie trzeba go uprawiać; opady atmosferyczne i organizmy glebowe wykonają tę pracę za Ciebie.

 • Zasadź rośliny okrywowe

  Jesienią posiej rośliny okrywowe, takie jak gorczyca, groch lub koniczyna, aby zapobiec erozji. Wiosną należy je przewrócić, aby dodać do gleby składniki odżywcze.

Pielęgnacja drzew i krzewów

Czy wiesz, że jesień to doskonały czas na sadzenie drzew i krzewów? To właśnie wtedy powinieneś założyć nowy żywopłot lub nowe drzewo cieniste na swoim podwórku, ponieważ gleba jest jeszcze wystarczająco ciepła, aby korzenie mogły się trochę rozrosnąć przed nadejściem zimy. Ponadto można zapewnić innym drzewom i krzewom nieco więcej pielęgnacji, aby lepiej przetrwały zimniejsze miesiące.

Lista kontrolna jesiennej pielęgnacji drzew i krzewów

 • Sadzenie nowych drzew i krzewów

  Drzewa i krzewy liściaste należy sadzić zawsze przed zamarznięciem ziemi, ale nie należy sadzić jesienią gatunków zimozielonych, które lepiej sprawdzają się sadzone wiosną.

 • Przycinanie po rozpoczęciu okresu spoczynku

  Przycinanie po 1 września spowoduje pojawienie się delikatnych nowych przyrostów, które łatwo uszkodzić zimą. W przypadku gatunków liściastych z przycinaniem należy poczekać do opadnięcia liści.

 • Zapewnij dodatkową ilość wody

  Duża ilość wilgoci jesienią pomaga roślinom lepiej znosić surowe warunki zimowe.

Uporządkuj narzędzia i sprzęt ogrodniczy

Gdy sezon wegetacyjny dobiega końca, nie zapomnij o przygotowaniu narzędzi ogrodniczych do zimy. Oczyszczone i odświeżone, Twoje ulubione narzędzia ogrodnicze będą gotowe na Twoją wizytę wiosną.

Lista kontrolna jesiennej pielęgnacji narzędzi ogrodniczych

 • Oczyść narzędzia ręczne

  Usuń brud, a następnie umieść metalowe końcówki kielni, opielaczy i innych narzędzi w wiadrze z piaskiem i olejem roślinnym.

 • Naostrz ostrza

  Sekatory i nożyce do gałęzi mogą się stępić przy częstym używaniu, podobnie jak łopaty i szpadle. Użyj pilnika, aby przywrócić im ostre krawędzie. Następnie pokryj je odrobiną oleju roślinnego, aby zapobiec rdzewieniu.

 • Spuść wodę z węży i przewodów nawadniających

  Zanim nastaną mrozy, upewnij się, że z węży ogrodowych i przewodów nawadniających usunięto wodę.

 • Przygotuj małe silniki

  Opróżnij przewody gazowe kosiarek i glebogryzarek. W razie potrzeby wymień olej przed schowaniem maszyn na zimę w suchych, zadaszonych pomieszczeniach.

Uprzątnięcie roślin jednorocznych i pojemników

Kolorowe rośliny jednoroczne to często pierwsze rośliny, które poddają się mrozom jesiennej pogody. Gdy tylko silny mróz je zniszczy, będziesz chciał uporządkować grządki i donice, aby były gotowe do ponownego obsadzenia następnej wiosny.