Bergenie to moja wdzięczna bylina, mało wymagająca, szybko rosnąca i pięknie kwitnąca (u mnie dwa razy w roku). Można ją spotkać u mnie w wielu miejscach, m.in. na rabacie na wschodnim stoku, na południowej stronie domu i pod domem po jego południowej stronie. Wszędzie pięknie rośnie. Świetnie nadaje się do ogrodów, gdyż jest bardzo łatwa w uprawie zarówno w warunkach glebowych jak i wodnych.
Bergenia Jest bylina Roślina z Saxifragaceae rodzina. Pochodzi z gór Azji Środkowej. Osiąga 25-40 cm wysokości i tworzy silne, wystające ponad powierzchnię gleby kłącza. Liście bergenii mają sercowaty kształt, są skórzaste i są zimozielone. Wyrastają na długich ogonkach liściowych. Wytwarzane przez bergenię różowo-liliowe kwiaty, osadzone na grubej łodydze kwiatowej, pojawiają się od kwietnia do maja.

Bergenia to. Długotrwała bylina Może być utrzymywana w jednym miejscu nawet przez 10 lat. Dobrze rozwija się w wilgotnych glebach i jest odporna na mróz. Może rosnąć w pobliżu zbiorników wodnych.
Bergenia często sadzona jest w grupach. Znajduje zastosowanie w ogrodach bylinowych, ogrodach skalnych, murkach kwiatowych (w szczelinach).

Rośliny mogą być rozmnażane przez. Podział roślin na wiosnę . Dlatego ważne jest, aby wybrać duże, dobrze rozstawione rośliny. Bergenię można również rozmnażać dzieląc półzdrewniałe kłącze na części o wymiarach 8-10 cm. Każda część jest umieszczana płasko w piasku, a następnie umieszczana w skrzynkach. Skrzynki te przechowuje się w cieplarniach. Po wytworzeniu pędów umieszcza się je w pojedynczych doniczkach. Po roku rośliny można posadzić w doniczkach w rozstawie 40 x 30 cm.

Źródło: rośliny.wymarzonyogrod.pl