Brodzia pancerna (Andrographis paniculata). - Właściwości i zastosowanie.

Andrographis paniculata - roślina, która pochodzi z Azji Południowej, Indii i Sri Lanki. Stosowana jest w ziołolecznictwie ze względu na swoje unikalne składniki aktywne.

Andrographis paniculata

Andrographis paniculata, roślina jednoroczna, należy do grupy acanthaceae.
Występuje głównie na obszarach tropikalnych i subtropikalnych.
Dorasta do około 50 cm wysokości, ma silne gałęzie i małe, lancetowate, białawe kwiaty z różowymi wykwitami. Jej owocnia składa się z małych jagód.
Gorzki smak zioła sprawia, że jest ono znane jako "król goryczy" i "królowa gorzkich ziół".

Andrographis: Składniki aktywne.

Najczęstszym składnikiem liści i korzeni Andrographis jest . Jest bogaty w składniki aktywne, w tym:

 • andrografolid jest składnikiem diterpenów, które nadają roślinie charakterystyczny gorzki smak. Jest również jej najcenniejszym składnikiem,
 • Flawonoidy Należą do nich m.in. metoksyflawony, które mają silną aktywność antyoksydacyjną
 • Sterole HTML3_ Roślina
 • Saponiny
 • Garbniki
 • Sole minerałów - potas

Właściwości dla szynszyli:

Ziele Andrographis ma działanie prozdrowotne głównie w obszarach układu oddechowego i układu pokarmowego.

Andrographis: właściwości:

 • Przeciwnowotworowe,
 • Antyoksydacyjne,
 • Przeciwzapalne,
 • Pomocniczo,
 • Przeciwbólowe
 • Przeciwbakteryjne,
 • Immunomodulacyjne,
 • Przeciwpasożytnicze,
 • Hepatoprotekcyjny,
 • przeciwzakrzepowe.

Jego właściwości lecznicze są od wieków wykorzystywane w ajurwedzie i medycynie indyjskiej. Coraz częściej sięga się po nią w celu znalezienia skutecznych środków na różne dolegliwości.

Wskazania Tradycyjnej Medycyny Chińskiej,Medycyny Ludowej Indonezji, Tajlandii i Wietnamu: Objawy przeziębienia i gorączki.

Medycyna ajurwedyjska: Dysenteria, biegunka i zapalenie jelit.

Choroby układu oddechowego

Andrographis jest często zalecany w przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych. Badania wykazały, że właściwości przeciwzapalne andrographisu mogą pomóc w leczeniu takich schorzeń jak angina, choroby zatok, grypa i zapalenie oskrzeli. Zalecany jest również w przypadku alergii.

Koronawirusy Świat od lat poszukuje lekarstwa na koronawirusy. Pozytywny wpływ andrographisu na układ oddechowy sprawił, że w Azji zaczęto go stosować w przypadku COVID-19. Został on zatwierdzony przez rząd Tajlandii do stosowania w leczeniu objawów wirusa SARS-CoV-2. Nie ma dowodów na to, że Andrographis może leczyć COVID-19.

Choroba z Lyme Andrographis jest grupą wspomagającą leczenie Lyme. Może powodować różne objawy, w tym bóle głowy, przewlekłe zmęczenie i uczucie dezorientacji, a także bóle stawów, neuropatie, neuropatie i uczucie dezorientacji. Buhner używa Andrographis jako remedium na spirochety, które mogą powodować chorobę.

Tradycyjne zastosowania zioła obejmują infekcje, pasożytnicze, bakteryjne i wirusowe, pierwotniakowe, grzybicze. Uważa się, że jest pomocny w leczeniu czerwonki, leiszmaniozy i malarii, a także infekcji HIV.

Detoksykacja Zioło Andrographis paniculata, które jest rodzajem Andrographis paniculata, jest zalecane do oczyszczania organizmu. Silne właściwości przeciwbakteryjne, przeciwpasożytnicze i przeciwzapalne sprawiają, że zioło to nadaje się do detoksykacji.

Wątroba Według badań naukowych Andrographis ma właściwości hepatoprotekcyjne, chroniąc wątrobę przed uszkodzeniem i sprzyjając jej detoksykacji. Zaleca się go w przypadku chorób wątroby, powiększenia wątroby i uszkodzenia wątroby z powodu alkoholu, narkotyków, żółtaczki.

Układ krążenia Właściwości przeciwzakrzepowe, antyoksydacyjne i wspomagające układ krążenia Andrographis sprawia, że jest to świetny wybór. Zalecany jest dla pacjentów z miażdżycą, chorobami serca i zaburzeniami krążenia.

Choroby autoimmunologiczne czyli choroby z autoagresji są spowodowane nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, który atakuje własne komórki. Andrographis pomaga zmniejszyć autoimmunologię dzięki swoim właściwościom immunomodulacyjnym.

Europejczycy mogą mieć Andrographis objawy: zaburzenia trawienia, brak apetytu, choroby w wątrobie, trzustce i śledzionie; stany zapalne, zapalenie zatok, choroby alergiczne; choroby układu oddechowego, moczowo-płciowego i autoimmunologicznego; hiperandrogenizm.

Przeciwwskazania Ciąża, laktacja, zaburzenia płodności, anizo lub oligospermia.

Interakcje Nie stosować z lekami przeciwzakrzepowymi i przeciwnadciśnieniowymi.

1. Andrographis (chiretta zielona, chiretta indyjska) w fitoterapii praktycznej, Henryk Różański, https://rozanski.li/3441/andrographis-green-chirettta-indian-chiretta-w-praktycznej-fitoterapii/
2. Związki przeciwnowotworowe i immunostymulujące otrzymane z Andrographis paniculata. R. Ajaya Kumar. K. Sridevi. N. Vijaya Kumar. S. Nanduri. S. Rajagopal. Journal of Ethnopharmacology. Volume 92, Issues 2-3. June 2004, Pages 291-295.
3. Andrographis paniculata in Upper Respiratory Tract Infections Treatment: A Systematic Review of Safety and Efficacy. Joanna Thompson Coon, Edzard Ernest, Planta Med 2004: 70(4): 293-298.

4 Andrographis paniculata - A Review of Pharmacological Activities & Clinical Effects, Shahid Ashbar, Alternative Medicine Review Volume 16, Number 1, 66-77.
5. Andrographolide from Andrographis Paniculata has hepatoprotective activity against carbontetrachloride. Handa SS. Sharma A, The Indian Journal of Medical Research. 01 Aug 1990. 92:276-283.

6.. Zapobieganie przeziębieniu za pomocą suszonego ekstraktu z Andrographis paniculata A Pilot double blind trial, D.D.Caceres. J.L.Hancke. R.A.Burgos. G.K.Wikman. Phytomedicine, Volume 4, Issue 2, Jun 1997, Pages 101-104.