Ten mały pustynny krzew błyszczy wiosną, gdy puszyste różowe kwiaty zdobią końce zdrewniałych łodyg. Kwiaty, przypominające różowe kule ptysiowe, utrzymują się przez kilka tygodni i przyciągają motyle i kolibry. Fairy duster to wspaniała roślina do suchych ogrodów pustynnych i skalnych. Dobrze sprawdza się jako nieformowany żywopłot. Toleruje cień, ale najlepiej kwitnie w pełnym słońcu.

Jak uprawiać Calliandra Fairy Duster?

Jeśli uprawiasz ogród na gorącej, jałowej pustyni, z pewnością ucieszy Cię wiadomość o roślinie fairy duster. W rzeczywistości, być może już uprawiasz tolerancyjną na suszę Calliandra fairy dusters ze względu na ich niezwykłe, puszyste kwiaty i pierzaste liście, lub aby przyciągnąć różne ptaki do jałowego pustynnego ogrodu. Uprawa ostróżki jest doskonałym wyborem dla tego typu klimatu.

Istnieją trzy rodzaje ostróżki:

  • Calliandra eriophylla, która jest również nazywana False Mesquite
  • Calliandra californica, znana jako Baja fairy duster
  • Calliandra penninsularis, znana jako La Paz fairy duster.

Calliandra fairy dusters to małe, wiecznie zielone krzewy, które zachowują liście przez większą część roku. Wysokość i szerokość waha się od 1 do 5 stóp (0,5 do 1,5 m). Okrągłe, futrzaste kwiaty są zazwyczaj w odcieniach bieli, kremu i różu.

Uprawa fairy duster preferuje miejsca słoneczne, im cieplej tym lepiej. Kule kwiatowe (2,5-5 cm) o średnicy od 1 do 2 cali (właściwie pręciki) najlepiej rosną w pełnym słońcu. Choć roślina ta może być zacieniona, jej kwitnienie może być nieco utrudnione.

Pielęgnacja Calliandry jest prosta, rośliny należy podlewać do czasu ich rozkrzewienia i cieszyć się z odwiedzających je ptaków.

Pielęgnacja kalliandry nie wymaga przycinania, ale dobrze reaguje na przycinanie, które sprzyja gęstszemu i bardziej atrakcyjnemu wzrostowi. Należy uważać, aby podczas cięcia nie zmienić ciekawego kształtu wazonu.

Ptaki przyciągane przez roślinę Fairy Duster

Kolibry przylatują do rośliny fairy duster, podobnie jak strzyżyki, zięby i inne ptaki, które żyją w środowisku pustynnym. Uprawa fairy duster nagradza obserwatora ptaków z bogactwem pierzastych przyjaciół w ich własnym ogrodzie. Należy pamiętać o zapewnieniu wody w wannie lub innej ozdobie zewnętrznej, aby uprzyjemnić im pobyt. Będą potrzebowały niewiele innych zachęt do powrotu.

Ptaki szczególnie przyciągają strąki przypominające fasolę, które rosnąca ostróżka wytwarza po przekwitnięciu. Znajdziecie je, jak je pożerają, czasami zanim strąki się otworzą i opadną na ziemię.

Teraz, gdy już dowiedziałeś się jak uprawiać Calliandra fairy duster, spróbuj posadzić ją w pobliżu zachodniej ściany z gorącym popołudniowym słońcem.