Pittosporum japońskie jest prawie niezniszczalnym, długowiecznym, wiecznie zielonym krzewem. Ten solidnie rosnący krzew można wykorzystać jako żywopłot lub w mieszanej obwódce. Dobrze znosi przycinanie - przy regularnym przycinaniu można łatwo utrzymać wysokość i szerokość krzewu na poziomie 3-5 stóp. Pittosporum japońskie ma sztywne gałęzie i gęsty, szeroko rozłożysty pokrój.

Należy sadzić go w pełnym słońcu lub półcieniu, w wilgotnej, dobrze zdrenowanej glebie. Toleruje suszę, mgłę solną i prawie wszystko inne, co można jej podrzucić.

Informacje o Pittosporum

Pittosporum japońskie (Pittosporum tobira) to przydatna roślina ozdobna na żywopłoty, do nasadzeń obwódkowych, jako okaz lub do pojemników. Ma atrakcyjne liście, które podkreślają wiele innych faktur roślin i jest bardzo tolerancyjny na różne warunki.

Pittosporum to krzewy o umiarkowanym lub powolnym wzroście. Liście są okółkowe, błyszczące, zielone lub białe. Rośliny wytwarzają na końcach łodyg pachnące, kremowobiałe kwiaty zebrane w grona.

Gęste liście sprawiają, że roślina jest doskonałym ekranem en masse, ale może być również interesującym pojedynczym lub wielopniowym drzewem wolnostojącym. Dla mieszkańców wybrzeża, i ważny kawałek informacji Pittosporum jest roślina jest doskonała tolerancja soli.

Jak uprawiać Pittosporum

Jest to bardzo wszechstronna roślina i rozwija się równie dobrze w cieniu lub słońcu. Rozmnażanie, czyli jak uprawiać Pittosporum, jest przez półtwarde sadzonki drewna w lecie. Umieść sadzonkę w pół na pół mieszanki torfu i perlitu. Utrzymać pulę lekko wilgotne i wkrótce będziesz miał inny Pittosporum dziecko cieszyć.

Roślina wytwarza małe owoce z jaskrawoczerwonymi nasionami, ale nasiona nie są łatwe do kiełkowania i często nie są zdolne do życia.

Pielęgnacja Pittosporum japońskiego

Tolerancja tej rośliny jest niemal legendarna. Oprócz jej ambiwalencji w odniesieniu do oświetlenia, może również rosnąć na prawie każdej glebie. Jest odporna na suszę, ale roślina jest najpiękniejsza, gdy jest regularnie nawadniana.

W gorących miejscach należy zastosować ściółkę wokół strefy korzeniowej, a w najwyższych strefach odporności posadzić roślinę w ekspozycji wschodniej, aby zapobiec poparzeniom słonecznym.

Najważniejszym aspektem dobrej pielęgnacji Pittosporum japońskiego jest zapewnienie odpowiedniego drenażu w miejscu sadzenia. Roślina rośnie najlepiej, gdy ma regularny dostęp do wody, ale nie toleruje mokrych stóp i jest podatna na wiele chorób grzybowych. Aby zapobiec chorobom liści, należy podlewać roślinę u korzeni, a wiosną nawozić ją uniwersalnym, wolno uwalniającym się środkiem do roślin.

Przycinanie pittosporum

Rośliny Pittosporum są bardzo wrażliwe na przycinanie. Przycinanie Pittosporum pomaga nadać im odpowiedni kształt i utrzymać je w pożądanym rozmiarze. Można je przycinać w celu zwiększenia rozmiaru lub nawet mocno przyciąć w celu odmłodzenia.

Jako żywopłot nie uzyskasz gładkiego wyglądu, ponieważ musisz przycinać pod splecionymi liśćmi i są one ułożone naprzemiennie. Jednak przycinanie poniżej końcowego układu liści pozwala uzyskać naturalny, miękko wyglądający żywopłot.

Coroczne przycinanie w ramach pielęgnacji Pittosporum może zmniejszyć ilość pachnących kwiatów. Aby pobudzić kwitnienie, należy przycinać tuż po kwitnieniu.

Jeśli chcesz uzyskać wygląd małego drzewka, usuń dolne gałęzie. Konsekwentne przycinanie Pittosporum pozwala utrzymać niewielki rozmiar rośliny przez wiele lat. Jeśli jednak chcesz mieć mniejszą roślinę, lepiej kupić małą roślinę 'MoJo' o wysokości zaledwie 56 cm (22 cale) lub odmianę karłową, taką jak 'Wheeler's Dwarf'.