Przerzedzanie i usuwanie zbędnych owadów to dwa zabiegi, które poprawiają wygląd ogrodu. Przerzedzanie polega na selektywnym usuwaniu roślin lub pędów. Usuwanie martwych główek polega na usuwaniu zbędnych łodyg i kwiatów z rośliny. Oba sposoby pomagają kształtować i kontrolować gęstość liści i kwiatów roślin. W efekcie końcowym ogród staje się bardziej atrakcyjny i zdrowszy.

Przerzedzanie roślin

Jeśli w ogrodzie znajdują się byliny podatne na mączniaka, takie jak floksy i melisa (Monarda didyma), należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza, aby zapobiec powstawaniu grzyba. W tym celu wystarczy okresowo przycinać do ziemi odpowiednią ilość pędów, tak aby pozostałe nie były stłoczone. Taka operacja nie jest w żaden sposób szkodliwa dla rośliny.

Przerzedzanie musi być jednak wykonywane regularnie, ponieważ gdy pojawi się pleśń, trudno ją zwalczyć bez użycia środków chemicznych. Jednym z łatwych sposobów na przerzedzenie roślin jest sprawdzenie nowych pędów na wiosnę. Jeśli wydaje się, że są one stłoczone razem, jak to często bywa w przypadku floksów, wystarczy wyciąć zdrewniały środek każdej kępy.

Usuwanie głogów z roślin kwitnących

Obcinanie główek to ponuro brzmiący termin, który oznacza obcinanie nieatrakcyjnych, martwych główek kwiatów na rabatach i obwódkach. Choć nie jest ono niezbędne, z pewnością przynosi duże korzyści, ponieważ przedłuża okres kwitnienia większości roślin, zapobiega samosiewom oraz zapewnia świeżość i schludność w ogrodzie.

Większość roślin jest genetycznie zaprogramowana do produkcji nasion. Gdy nasiona zostaną wyprodukowane, roślina kończy swoją funkcję i może odpowiednio zwiędnąć lub po prostu osiąść jako roślina liściasta. Jeśli jednak zetniesz kwiat przed zawiązaniem się nasion, roślina musi wytworzyć kolejny kwiat, aby spełnić swój cel. Chlubą nowoczesnej hodowli jest tworzenie sterylnych odmian, które dosłownie nie wiedzą, jak przestać produkować kwiaty. Jeśli chcemy ograniczyć ścinanie kwiatów w ogrodzie bylinowym, wybierajmy odmiany sterylne.