Piwonie to bardzo piękne kwiaty, które potrafią rozkwitnąć i zachwycić swoim wyglądem w każdym ogrodzie. Aby móc cieszyć się ich pięknem, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat ich uprawy oraz najkorzystniejszych warunków, w jakich będą rosły i rozmnażały się.

Piwonie - pochodzenie i historia

Piękne piwonie przywędrowały do Europy z Chin i Japonii. Uprawiane są tam od bardzo dawna. W Azji roślina ta jest symbolem szczęścia, obfitości i dobrobytu. Istnieje ponad 30 gatunków piwonii, z czego tylko dwa nie pochodzą z Azji, lecz z Ameryki Północnej.

W czasach starożytnych piwonie były traktowane jako rośliny lecznicze. Stosowano je do leczenia ran oraz jako środek rozkurczowy.

Gatunki piwonii: Chińska, cała, drzewiasta, pojedyncza i japońska

Piwoniechińskie pochodzą z Chin i Syberii. Charakteryzują się wyjątkowymi kwiatami w kolorach: białym, różowym lub fioletowym. Okres kwitnienia przypada na przełom maja i czerwca. Piwonia chińska dorasta do jednego metra wysokości.

Piwoniejapońskie / drzewiaste - są to piwonie mrozoodporne, które charakteryzują się długowiecznością i bardzo długim okresem kwitnienia. Jest stosunkowo mało popularna. Inaczej nazywane są piwoniami drzewiastymi.

Pod względem budowy kwiatu można również wyróżnić piwonie:

  • pełne - charakteryzują się one kulistymi, obfitymi kwiatami, które są gęsto wypełnione płatkami.
  • pojedyncze - te z kolei charakteryzują się jednym okółkiem płatków, w środku którego znajdują się pręciki.

Piwonie - sadzenie i kwitnienie, najkorzystniejsze warunki

W zależności od odmiany, piwonie kwitną wiosną, mniej więcej od kwietnia do czerwca. Powinno się je sadzić w miejscach słonecznych lub półcienistych, w otwartej, niezakłóconej przestrzeni. Warto jednak chronić je przed wiatrem. Piwonie tolerują każdy rodzaj gleby, ale najlepszym rozwiązaniem są gleby żyzne i o pH około 5, bogate w próchnicę.

Najlepszą porą na sadzenie piwonii jest koniec lata (sierpień, wrzesień). Należy sadzić nie więcej niż dwie rośliny na metr kwadratowy. Kłącza piwonii powinny być przykryte około 4 centymetrami ziemi. Zbyt płytkie lub zbyt głębokie sadzenie opóźni okres kwitnienia.

Pielęgnacja piwonii - odpowiednie warunki

Piwonie najlepiej czują się w umiarkowanie wilgotnej glebie. Nie wolno ich podlewać zbyt często i trzeba pamiętać, aby podczas podlewania nie moczyć liści. U podstawy pędów warto wysypać trochę kory sosnowej lub trocin. Pomoże to utrzymać wilgoć i zahamuje rozwój chwastów. Wiosną można wysypać trochę nawozu z piwonią, najlepiej jeśli będzie to nawóz naturalny.

Najpopularniejsze gatunki piwonii

Piwoniadr Alexa Flamminga - są to piwonie, które należą do odmian późno kwitnących. Charakteryzują się pełnymi kwiatami o szerokich płatkach i intensywnym kolorze oraz pięknym zapachem.

PiwoniaShirley Temple - charakteryzuje się jasnoróżowymi i białymi kwiatami. Okres kwitnienia przypada od maja do sierpnia. Jest to roślina bardzo szybko rosnąca.

Piwonia Sarah Bernhardt - to jedna z najpiękniejszych i najbardziej okazałych piwonii. Charakteryzuje się bardzo efektownymi i dużymi kwiatami w różnych kolorach.

Piwonia Karl Rosenfield - piwonia ta jest bardzo charakterystyczna dzięki swoim pełnym, dużym, bordowym kwiatom. Płatki są dość duże, lekko pofalowane i podwinięte. Ważną cechą jest to, że w ogóle nie posiada zapachu. Kwitnie w czerwcu.

Piwonia Prima Vera to bardzo popularny gatunek piwonii. Ma piękny, jasnożółty kolor i dość duże kwiaty. Kwitnie w maju i czerwcu.