Kwitnący mniej więcej w tym samym czasie co tulipany i żonkile krzew bibułkowy jest zachwycającym, pachnącym krzewem. Dodaje on cennej struktury wczesnowiosennemu ogrodowi. Dorasta do 5-6 stóp wysokości i szerokości. Jego biało-żółte kiście kwiatów przypominają małe pęczki kwiatów werbeny. Po otwarciu się tych pięknych kwiatów można je rozpoznać w nosie. Ich odurzający zapach przenika do całego ogrodu.

Krzewy papierowe należy sadzić w wilgotnej, dobrze zdrenowanej glebie. Doskonale nadaje się do pojemników i na obwódki z krzewów i bylin.

Informacje o edgeworthii

Wielu ogrodników uwielbia odkrywać nowe rośliny do cienistych ogrodów. Jeśli nie znacie jeszcze krzewu papierowego (Edgeworthia chrysantha), jest to zabawny i niezwykły krzew kwitnący. Kwitnie wczesną wiosną, wypełniając noce magicznym zapachem. Latem niebiesko-zielone, smukłe liście sprawiają, że krzew Edgeworthia paperbush staje się rozłożystym krzewem. Jeśli pomysł zasadzenia krzewu papierowego jest atrakcyjny, przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak go uprawiać.

Paprotnik jest naprawdę niezwykłym krzewem. Jeśli zaczniesz uprawiać paperbush, czeka cię wspaniała przejażdżka. Jest to krzew liściasty, który traci liście zimą. Jednak nawet gdy jesienią liście paperbush żółkną, roślina wypuszcza duże skupiska rurkowatych pąków.

Według informacji o edgeworthii, zewnętrzna strona pąków jest pokryta białymi, jedwabistymi włoskami. Pąki wiszą na nagich gałęziach przez całą zimę, a następnie, późną zimą lub wczesną wiosną, otwierają się w kwiaty w kolorze kanarkowym. Kwiaty Edgeworthia paperbush pozostają na krzewie przez trzy tygodnie. Wieczorem wydzielają silny zapach.

Wkrótce pojawiają się długie, smukłe liście, które zamieniają krzew w kopiec atrakcyjnych liści, osiągający wysokość 1,9 m w każdą stronę. Jesienią, po pierwszych przymrozkach, liście przebarwiają się na maślano-żółty kolor.

Co ciekawe, krzew ten zawdzięcza swoją nazwę korze, która w Azji jest wykorzystywana do produkcji wysokiej jakości papieru.

Jak uprawiać krzewy paprociowe

Z przyjemnością dowiesz się, że pielęgnacja krzewu paprociowego nie jest trudna. Rośliny rosną w strefach 7-9 według Departamentu Rolnictwa Stanów Zjednoczonych, ale w strefie 7 mogą wymagać ochrony zimą.

Paperbush docenia miejsce wzrostu z organicznie bogatej gleby i doskonały drenaż. Najlepiej rosną też w miejscach bardzo zacienionych. Ale paperbush robi również w porządku w pełnym słońcu, tak długo, jak dostaje obfite nawadnianie.

Nie jest to roślina odporna na suszę. Regularne nawadnianie jest ważną częścią pielęgnacji krzewów papierowych. Jeśli uprawiasz krzew i nie dajesz mu wystarczająco dużo wody do picia, jego piękne, niebiesko-zielone liście prawie natychmiast zwiędną. Zgodnie z informacjami dotyczącymi krzewu papierowego Edgeworthia paperbush, można przywrócić roślinie zdrowie, podając jej dobry napój.