Zioła nie należą do najlepszych metod odrobaczania - po ich odstawieniu objawy mogą powrócić, a nieumiejętnie dobrane zioła są w stanie przynieść więcej szkody niż pożytku. Zioła przeciwpasożytnicze nie powinny być wybierane jako główna metoda leczenia, a ich przyjmowanie w celach wspomagających najlepiej skonsultować z lekarzem.

Zioła na pasożyty ojca Grzegorza

Składające się z owoców kminku, ziela mniszka lekarskiego, tymianku, kozłka lekarskiego, bylicy i liści mięty, zioła na pasożyty ojca Grzegorza Sroki pomogą w leczeniu pasożytów jelitowych i uchronią przed niestrawnością, kolką i brakiem apetytu. Można je dostać w aptekach. Aby przygotować napar, wystarczy łyżkę stołową ziół zalać szklanką wrzątku i przykryć na 10 minut. U dzieci zaleca się spożycie połowy dawki. Po odczekaniu i przecedzeniu, wywar należy pić dwa razy dziennie: rano na czczo i wieczorem przed jedzeniem. Kurację należy stosować przez 2 tygodnie, a po 2 tygodniach przerwy warto ją powtórzyć.

zioła na pasożyty

Zioła na pasożyty i grzyby

Najbardziej polecane zioła na pasożyty u ludzi to piołun, macierzanka, tymianek, łopian, goździk, oman, czyściec, majeranek, tymianek, wrotycz, łopian, szałwia, oregano i altówka. Piołun można dostać zarówno w płynnym ekstrakcie, jak i w kapsułkach czy w postaci herbaty - zwiększy kwasowość żołądka, pobudzi produkcję żółci, pomoże pozbyć się płazińców, pierwotniaków i owsików. Oregano poradzi sobie z grzybami, infekcjami i zakażeniami bakteryjnymi tak samo jak graviola (nie należy jednak przyjmować jej przy zbyt niskim ciśnieniu). Wśród ziół na pasożyty i grzyby znajduje się również nalewka z czarnego orzecha, która korzystnie wpływa na układ pokarmowy i likwiduje grzybicę skóry, a także olej kokosowy, który ma podobne właściwości.

Zioła na pasożyty jelitowe

Z pasożytami jelitowymi najlepiej walczyć za pomocą ostrych i gorzkich roślin. Należą do nich goździki, pestki dyni i granatu, a także tymianek, czosnek, piołun pospolity, mięta błotna i czerwona papryka. Warto też zwrócić uwagę na zimnicę pospolitą i cygaretkę. Mieszanka, składająca się z ziela tymianku, korzenia omanu, kłącza tataraku, mięty pieprzowej, liści orzecha włoskiego i szczypty piołunu, zmniejszy aktywność glistnika jelitowego, owsików i lamblii.