Zakładanie ogrodu to jedna z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy, jakie możesz zrobić. Zasadź pachnące kwiaty lub załóż ogród warzywny (lub oba!), a każdy może skorzystać z tego, że trochę pobrudzi sobie ręce. Ale jeśli jesteś początkujący w ogrodnictwie, może być trudno wiedzieć, od czego zacząć. Jednak nie musi to być skomplikowane; jeśli podzielisz swój projekt na łatwe do opanowania etapy, możesz rozpocząć pracę w ogrodzie w swoim własnym tempie. A wkrótce zobaczysz nagrody za swoje wysiłki w postaci pięknych widoków, pysznych smaków i kolorowych kwiatów. Te kroki pomogą Ci zacząć od zera, ale jeśli masz coś konkretnego na myśli, możesz również użyć planu ogrodu, aby poprowadzić swój projekt.

1. Zastanów się, co posadzić

Czy chcesz posadzić ogród warzywny? Ogród ziołowy? Ogród kwiatowy? Jeśli wybierasz warzywa i zioła ze względu na ich wkład w stół obiadowy, posadź te, które Twoja rodzina będzie jadła lub będzie chciała spróbować. Jeśli chcesz kwiaty dla ich polotu, koloru i zapachu, zdecyduj, czy chcesz rośliny jednoroczne, które kwitną przez większość lata, ale muszą być przesadzane każdej wiosny, czy byliny, które mają krótszy czas kwitnienia, ale powracają rok po roku. Każda z tych roślin, a nawet ich kombinacja, tworzy wspaniały ogród, ale ma inne wymagania dotyczące pielęgnacji. Jedna rada: Zacznij od małych, dopóki nie będziesz wiedział, w co się pakujesz.

2. Wybierz odpowiednie miejsce

Prawie wszystkie warzywa i większość kwiatów potrzebuje 6-8 godzin pełnego słońca każdego dnia. Więc trzeba obserwować swoje podwórko przez cały dzień, aby dowiedzieć się, które miejsca otrzymują pełne słońce w porównaniu do częściowego lub pełnego cienia. Nie przejmuj się, jeśli Twoja działka jest w większości zacieniona: Nie będziesz w stanie uprawiać pomidorów w cieniu, ale wiele innych roślin (takich jak hosty i paprocie na zewnątrz) uwielbia go. Nie pomijaj tego kroku, ponieważ aby dobrze się rozwijać, twoje rośliny muszą mieć spełnione wymagania dotyczące światła. Sprawdź metki roślin lub poproś pracowników lokalnego centrum ogrodniczego o pomoc w ustaleniu, ile słońca potrzebuje dana roślina.

Trzy dodatkowe wskazówki: Wybierz stosunkowo płaskie miejsce na ogród, ponieważ radzenie sobie z pochyłym ogrodem jest trudniejsze, bardziej czasochłonne i kosztowne. Sprawdź, czy nie ma wiatrochronów (takich jak Twój dom lub dom sąsiada), które uchronią rośliny przed uszkodzeniem przez silny wiatr. Umieść ogród w miejscu, w którym nie będziesz mógł zignorować jego próśb o uwagę: Za tylnymi drzwiami, w pobliżu skrzynki pocztowej lub przy oknie, przez które spoglądasz podczas gotowania. Premia, jeśli to miejsce jest wystarczająco blisko źródła wody, aby nie trzeba było ciągnąć węża przez całe podwórko.

3. Oczyść ziemię

Pozbądź się sod pokrywających obszar, który planujesz zasadzić. Jeśli zależy Ci na szybkich rezultatach (jeśli jest już wiosna, a Ty chcesz mieć warzywa tego lata), wytnij go. Przetnij pod darnią za pomocą szpadla, pokrój darń na części, aby łatwiej było ją usunąć, a następnie połóż ją na stosie kompostowym, aby się rozłożyła.

Łatwiej jest zdusić trawę gazetą, ale trwa to dłużej. (Innymi słowy, należy zacząć jesienią, przed wiosennym sadzeniem). Przykryj swój przyszły ogród pięcioma arkuszami gazety; podwoić tę ilość, jeśli trawnik to trawa bermudzka lub trawa St. Augustine. Rozłóż na gazecie 3-calową warstwę kompostu (lub połączenie ziemi doniczkowej i wierzchniej warstwy gleby) i poczekaj. Rozkład kompostu i papieru potrwa około czterech miesięcy. Ale do wiosny, będziesz miał łóżko gotowe do sadzenia bez trawy lub chwastów i mnóstwo bogatej gleby.

4. Popraw glebę

Im bardziej żyzna gleba, tym lepiej będą rosły twoje warzywa. To samo odnosi się do innych roślin. Mieszkaniowych gleby zawsze potrzebuje impulsu, zwłaszcza w nowej konstrukcji, gdzie górna warstwa gleby może być usunięty. Twoja gleba może być nadmiernie wilgotna, uboga i nieurodzajna albo zbyt kwaśna lub zasadowa. Rozwiązanie jest zazwyczaj proste: Dodaj materii organicznej. Podczas kopania lub uprawy nowej grządki należy dodać do gleby 2-3-calową warstwę kompostu, zbutwiałych liści, suchych ścinków trawy lub starego obornika. Jeśli zdecydujesz się nie kopać lub pracujesz z grządką już założoną, pozostaw materię organiczną na powierzchni, gdzie w końcu przekształci się w humus (materiał organiczny). Dżdżownice wykonają większość pracy związanej z mieszaniem humusu z podglebiem.

Aby dowiedzieć się więcej o swojej glebie, zleć wykonanie testu gleby za pośrednictwem biura ds. rozwoju spółdzielni w swoim okręgu. Poprowadzą Cię oni przez całą procedurę: Ile gleby należy przesłać z jakich części ogrodu i jaki jest najlepszy czas na uzyskanie próbek. Spodziewaj się dwutygodniowego oczekiwania na wyniki, które powiedzą ci, czego brakuje twojej glebie i jak ją poprawić.

5. Obróbka gleby

Obróbka gleby jest niezbędna do przygotowania nowych grządek do siewu lub sadzenia, ponieważ umożliwia korzeniom łatwiejsze przenikanie do gleby w celu uzyskania dostępu do wody i składników odżywczych. Istnieją dwie metody: Orka i przekopywanie.

Orka polega na uprawianiu gleby za pomocą urządzenia mechanicznego, takiego jak rototiller. Jest to dobra metoda, gdy trzeba wprowadzić duże ilości poprawek. Jednak może ona również zakłócać pracę mikroorganizmów i dżdżownic. Dlatego lepiej jest zrobić za mało niż za dużo. Nadmierna orka i uprawianie gleby, gdy jest ona zbyt mokra lub sucha, niszczy strukturę gleby i korzenie roślin.

Kopanie jest bardziej praktyczne w przypadku przygotowywania małych grządek. Kopać należy tylko wtedy, gdy gleba jest na tyle wilgotna, że można z niej uformować luźną kulę w pięści, ale na tyle sucha, że rozpadnie się po upuszczeniu. Użyj ostrego szpadla lub wideł do delikatnego przekopania górnej warstwy gleby o grubości od 8 do 12 cali, mieszając jednocześnie materię organiczną z kroku 4. (Chodzenie po przygotowanych grządkach zagęszcza glebę, więc tymczasowo połóż deski, aby równomiernie rozłożyć ciężar ciała).

6. Wybierz swoje rośliny

Niektórzy ludzie wertują katalogi miesiącami, inni udają się do centrum ogrodniczego i kupują to, co ich zachwyca. Każda z tych metod działa tak długo, jak wybrać rośliny dostosowane do klimatu, gleby i światła słonecznego. Możesz nawet surfować po Internecie w poszukiwaniu roślin do kupienia. Oto kilka łatwych w uprawie roślin dla początkujących:

Rośliny jednoroczne: Nagietek, kosmos, pelargonia, niecierpek, nagietek, słonecznik i cynnia Byliny: Zielistka, lilie dzienne, uszy jagnięce, bratki, floksy, jeżówki purpurowe i szałwia rosyjska Warzywa: Ogórki, sałata, papryka i pomidory.

7. Rozpocznij sadzenie

Niektóre rośliny, takie jak bratki i jarmuż, tolerują zimno, więc można je sadzić jesienią lub późną zimą. Z drugiej strony pomidory i większość kwiatów jednorocznych preferuje ciepłe temperatury, dlatego nie należy ich sadzić, dopóki w danym regionie nie minie niebezpieczeństwo przymrozków. Połowa wiosny i jesień to dobry czas na sadzenie bylin.

Wiele roślin, takich jak sałata czy słonecznik, można łatwo wyhodować z nasion bezpośrednio w ogrodzie. Pamiętaj, aby przeczytać informacje na temat czasu sadzenia, głębokości i rozstawy na opakowaniu nasion. Jeśli jesteś początkującym poszukiwaczem przygód, rozpocznij sezon wegetacyjny, wysiewając nasiona w pomieszczeniach na kilka tygodni przed nastaniem ostatnich mrozów. W centrach ogrodniczych dostępne są pojemniki lub mieszkania przeznaczone specjalnie dla sadzonek oraz mieszanki glebowe do wysiewu nasion. Postępuj zgodnie z instrukcjami zawartymi w opakowaniu nasion i umieść pojemniki na słonecznym parapecie lub pod lampami, jeśli nie masz miejsca na oknie. Pamiętaj, aby utrzymać nasiona i sadzonki wilgotne, ale nie mokre, w przeciwnym razie mogą zgnić.

Łatwiejszą metodą rozpoczęcia ogrodu jest zakup młodych roślin, zwanych sadzonkami lub transplantami. Wykopać otwory w przygotowanym łóżku w oparciu o instrukcje na etykiecie. Usuń rośliny z pojemnika, naciskając w górę od dołu. Jeśli korzenie urosły w dużą kulę (tzw. są związane z korzeniami), użyj widelca lub palców, aby rozplątać niektóre zewnętrzne korzenie przed umieszczeniem go w otworze. Wbij ziemię wokół korzeni, a następnie nasącz glebę wodą.

8. Podlewaj w odpowiednim czasie

Sadzonki nigdy nie powinny wyschnąć, więc podlewaj je codziennie. Zmniejszaj ilość wody, gdy rośliny stają się większe. Sadzonki również wymagają częstego podlewania (co drugi dzień lub częściej), dopóki ich korzenie się nie zakorzenią. Po tym, jak często trzeba podlewać zależy od gleby, wilgotności i opadów, ale raz w tygodniu jest dobrym miejscem do rozpoczęcia. Gleba gliniasta wysycha wolniej niż piaszczysta, więc nie trzeba jej podlewać tak często. Słoneczna, wietrzna pogoda powoduje szybsze wysychanie gleby niż chłodna, pochmurna pogoda. Nadal nie jesteś pewien? Obejrzyj glebę na głębokości od 3 do 4 cali pod powierzchnią. Jeśli wydaje się sucha, czas na podlewanie. Podlewaj powoli i głęboko, tak aby woda wsiąkała w glebę, a nie spływała. Aby zminimalizować parowanie, podlewaj wczesnym rankiem.

9. Chroń swój ogród za pomocą mulczu

Aby pomóc utrzymać chwasty z dala i wilgoć w, przykryć glebę z kilku cali mulczu. Nie będziesz musiał podlewać tak często, a zapobiegając dostępowi światła słonecznego do gleby, uniemożliwisz kiełkowanie nasion chwastów. Wybieraj spośród szerokiej gamy ściółek, z których każda ma swoje zalety, takich jak rozdrobniona kora, słoma i skała rzeczna. Jeśli użyjesz ściółki organicznej, takiej jak kora, kompost lub łupiny ziaren kakaowca (które, nawiasem mówiąc, pięknie pachną), będzie ona odżywiać glebę w miarę rozkładu. W przypadku ogrodu warzywnego lub grządek z roślinami jednorocznymi należy wybrać ściółkę, która rozkłada się w ciągu kilku miesięcy. W przypadku bylin użyj mulczu o dłuższej trwałości, takiego jak wióry korowe.

10. Jak pielęgnować ogród

Twój ogród zaczyna się rozwijać. Pomóż mu osiągnąć pełny potencjał, wykonując prace ogrodowe. Podlewaj rośliny. Wyrywaj chwasty, zanim się rozrosną. Pozbywaj się martwej, umierającej i chorej roślinności. Pozbądź się niszczycielskich owadów, zrywając je z roślin i wrzucając do wiadra z czystą wodą (np. motyle pomidorowe), spryskując je wężem lub stosując mydło owadobójcze zakupione w centrum ogrodniczym. Wspieraj wysokie rośliny (takie jak pomidory) za pomocą kratki, palika lub tipi. Zbieraj warzywa tak szybko, jak tylko są gotowe. I pamiętaj, aby zatrzymać się i powąchać... cóż, cokolwiek to jest, co uprawiasz.

Jeśli przed zasadzeniem wzbogaciłeś glebę kompostem, być może nie będziesz musiał dodatkowo jej nawozić. Z drugiej strony, niektóre warzywa (w tym pomidory i kukurydza) są ciężkostrawne i mogą wymagać szybkiego nawożenia co trzy lub cztery tygodnie. O pomoc należy poprosić eksperta w centrum ogrodniczym i zawsze dokładnie przestrzegać wskazówek podanych na opakowaniu.

Przewodnik dla początkujących po zakładaniu ogrodu warzywnego

Teraz, gdy znasz już podstawy, będziesz czuł się pewnie uprawiając warzywa. Rośliny rozwijają się szybko i reagują hojnie na konsekwentną, dobrą opiekę. Już po dwóch lub trzech miesiącach od zasadzenia będziesz zbierać tyle pysznych produktów, ile zdołasz zjeść, z nadmiarem, którym będziesz mógł podzielić się z przyjaciółmi, rodziną i sąsiadami (zwłaszcza cukinią!). Żadna inna forma ogrodnictwa nie daje tak obfitych, pysznych nagród.

Przewodnik dla początkujących po ogrodnictwie pojemnikowym

Jeśli nie masz miejsca na rabatę ogrodową, spróbuj uprawy w pojemnikach. Uprawa roślin w ozdobnych donicach, wiszących koszach i skrzynkach okiennych pozwala na sadzenie roślin na niewielkiej przestrzeni. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych ogrodów, utrzymanie ogrodu w pojemnikach w jak najlepszym stanie wymaga dobrego drenażu, bogatej gleby i regularnej konserwacji.