W zachęcaniu roślin do wykorzystania ich potencjału jest trochę nauki i szczypta magii. Poznanie sekretnych składników wzrostu roślin - pożywienia, światła i wody - daje ci narzędzia do stworzenia zdrowszego i bardziej wydajnego ogrodu.

Pokarm dla zdrowego wzrostu roślin

Powietrze i deszcz (lub inna woda) w twoim ogrodzie już dostarczają węgla, wodoru i tlenu, których każda roślina potrzebuje do wzrostu. Jako ogrodnik możesz pomóc w dostarczeniu pozostałych trzech kluczowych składników odżywczych, których potrzebują rośliny: azotu, fosforu i potasu, znanych również pod naukowymi skrótami N-P-K.

Azot pomaga roślinom produkować więcej chlorofilu, co szczególnie sprzyja zdrowiu liści. Fosfor sprzyja większym i obfitszym kwiatom. Potas natomiast buduje korzenie i tworzy silniejszą roślinę, która lepiej radzi sobie z suszą i chorobami.

Trzy liczby, które często widnieją na opakowaniu nawozu, oznaczają zawartość N-P-K w środku. Liczby te wskazują procentową zawartość każdego składnika w masie.

Rośliny potrzebują również drugorzędnych składników odżywczych, takich jak magnez i wapń, oraz niewielkich ilości pierwiastków śladowych, w tym boru i żelaza. Zbadaj swoją glebę, aby dowiedzieć się, czy potrzebuje ona dodatkowej dawki tych minerałów.

Zdrowa gleba bogata w substancje organiczne zwykle dostarcza roślinom wystarczającej ilości składników odżywczych, więc nie ma potrzeby stosowania dodatkowych nawozów. Popraw glebę kompostem i innymi produktami organicznymi, takimi jak emulsja rybna (kup bezzapachową).

Niektóre rośliny, takie jak rośliny jednoroczne i doniczkowe, mogą potrzebować dodatkowych dawek N-P-K, aby utrzymać stały wzrost i kwitnienie.

rośliny

Dowiedz się, jak stworzyć zdrowy, niewymagający dużych nakładów finansowych krajobraz, korzystając z naszych wskazówek.

Właściwe światło i temperatura

Rośliny wytwarzają swoje własne cząsteczki pokarmu - proces fotosyntezy - wykorzystując energię, którą otrzymują ze światła, zazwyczaj w postaci promieni słonecznych. Dostarczanie światła do liści ma kluczowe znaczenie dla wzrostu roślin.

Warzywa i wiele kwitnących roślin rośnie najlepiej przy dużej ilości światła. Jak dużo światła jest potrzebne? Generalnie, gdy na opakowaniu nasion lub na metce rośliny jest napisane "pełne słońce", roślina potrzebuje co najmniej 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego każdego dnia. Ale twoje rośliny mogą potrzebować mniej bezpośredniego słońca, gdy temperatury są wysokie, lub mogą potrzebować schronienia przed podmuchem najgorętszego światła słonecznego późnym popołudniem.

Inne rośliny potrzebują mniej światła. Sprawdź etykietę rośliny lub pakiet nasion, aby określić, gdzie umieścić rośliny, aby uzyskać odpowiednie światło dla optymalnego wzrostu.

Rozsądne podlewanie

Wiele osób uważa, że woda jest sekretem wzrostu roślin i po prostu leje ją dalej. Ale rośliny mogą równie łatwo umrzeć z powodu nadmiernego podlewania, jak i podlewania.

Rodzaj gleby decyduje o tym, jak często należy ją podlewać, a także o opadach deszczu. Materiał organiczny w glebie pochłania wielokrotnie więcej niż wynosi jego masa, pozostawiając kieszenie tlenowe pomiędzy cząstkami gleby. Bez tlenu korzenie roślin mogą się dusić i obumierać.

Z kolei gleba gliniasta ma mniej przestrzeni pomiędzy cząsteczkami gleby. Dłużej nasyca się wodą i może ją zatrzymywać. Gleby piaszczyste zatrzymują bardzo mało wody.

Jeśli roślina wykazuje objawy więdnięcia, żółknięcia, zasychania liści, opadania liści lub obumierania gałązek, nie zakładaj automatycznie, że potrzebuje wody. Za pomocą kielni lub palca należy zbadać glebę na głębokości 2-4 cali pod powierzchnią, aby sprawdzić, czy jest sucha czy mokra, a następnie podjąć odpowiednie działania.

Rośliny w pojemnikach wymagają podlewania częściej niż rośliny w gruncie, a płytko ukorzenione kwiaty jednoroczne i warzywa potrzebują więcej wody niż głębiej ukorzenione byliny, krzewy i drzewa.

W suchych warunkach łatwym sposobem na zatrzymanie wilgoci i ograniczenie obowiązków związanych z podlewaniem jest dodanie 3-4 cali mulczu wokół roślin. Ściółki organiczne, takie jak rozdrobniona kora, łuski kakao, słoma lub inne materiały, rozkładają się z czasem i dodają do gleby składniki odżywcze, a także zatrzymują wilgoć.