Fantastyczne kwiaty lilii Gloriosa wywołują zachwyt. Ta pnąca roślina ma wrzecionowate kwiaty, które wyglądają trochę jak kule ognia, ponieważ płatki wygięte są do tyłu i mienią się odcieniami czerwieni i żółci.

Lilia gloriosa jest delikatną rośliną cebulową, ale ogrodnicy w zimnym klimacie mogą ją uprawiać, przechowując bulwy na zimę w miejscu zabezpieczonym przed mrozem.

O liliach pnących Gloriosa

Nic nie może się równać z pięknem lilii Gloriosa (Gloriosa superba), a uprawa lilii pnącej w ogrodzie jest bardzo łatwa. Przeczytaj wskazówki dotyczące sadzenia lilii Gloriosa.

Lilie pnące Gloriosa, znane także jako lilie płomienne i lilie chwalebne, rosną w żyznej, dobrze zdrenowanej glebie, w pełnym lub półcienistym słońcu. Odporne w strefach mrozoodporności USDA 10 i 11, można je z powodzeniem zimować w strefie 9 w zimowej ściółce. W chłodniejszych rejonach lilie pnące można z powodzeniem uprawiać latem, a na zimę podnosić i przechowywać.

Te egzotycznie wyglądające lilie wytwarzają obfitość żółtych i czerwonych kwiatów o płatkach, które zwijają się do tyłu, przypominając błysk brylantowych płomieni. Osiągają wysokość 2,4 m (8 stóp) i wymagają kratownicy lub ściany, aby się wspinać. Chociaż lilie pnące nie wytwarzają pędów, wyspecjalizowane liście lilii pnącej Gloriosa przylegają do kratki lub innego materiału roślinnego, aby pociągnąć pnącze w górę. Nauka uprawy lilii Gloriosa jest pierwszym krokiem do stworzenia ściany wspaniałego koloru, który będzie trwał przez całe lato.

Sadzenie lilii Gloriosa

Wybierz miejsce, które otrzymuje sześć do ośmiu godzin bezpośredniego światła słonecznego dziennie. W południowym klimacie, miejsce, które pozwala winorośli rosnąć w pełnym słońcu, podczas gdy korzenie rośliny pozostają zacienione jest najlepszym miejscem do uprawy Gloriosa lilii pnącej roślin. Niektóre ochrony przed popołudniowym słońcem może być konieczne, jak również.

Przygotuj glebę, uprawiając ją na głębokość 20 cm (8 cali) i dodając duże ilości materii organicznej, takiej jak mech torfowy, kompost lub dobrze zgnieciony obornik. Substancje organiczne poprawiają drenaż i napowietrzanie oraz stanowią wolno uwalniający się nawóz dla lilii pnących.

Przed posadzeniem lilii pnących Gloriosa należy przygotować kratkę o wysokości od 1,8 do 2,4 m. Sprawdźcie, czy jest ona bezpieczna i nie przewróci się pod ciężarem rosnących lilii pnących.

Idealny czas na sadzenie lilii Gloriosa to wiosna, gdy gleba się ociepli i minie niebezpieczeństwo przymrozków. Bulwy lilii Gloriosa sadzimy w odległości około 7,5 do 10 cm od kraty. Wykop dołek na głębokość 2 do 4 cali (5 do 10 cm) i ułóż w nim bulwę na boku.

Rozstawić bulwy w odległości od 15 do 20 cm od siebie, aby zapewnić miejsce dla wzrostu dojrzałych roślin. Przykryj bulwy i delikatnie wzmocnić glebę w dół, aby usunąć kieszenie powietrzne i zabezpieczyć bulwy.

Pielęgnacja lilii pnącej Gloriosa

Podlej nowo posadzoną bulwę, aby nasycić glebę na głębokość od 5 do 7,5 cm, aby zapewnić lilii pnącej Gloriosa dobry start. Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną aż do pojawienia się pędów po dwóch, trzech tygodniach. Zmniejsz ilość wody do jednego lub dwóch razy w tygodniu lub gdy gleba będzie sucha na głębokości 2,5 cm pod powierzchnią. Lilie pnące Gloriosa wymagają zazwyczaj 2,5 cm deszczu tygodniowo, a w okresach suszy potrzebują dodatkowego podlewania.

Pnącza należy przyzwyczaić do wspinania się po kratownicy, w razie potrzeby przywiązując je do niej miękkimi opaskami. Mimo, że lilie pnące trzymają się kraty po jej założeniu, mogą potrzebować trochę pomocy, aby się rozkrzewić.

Co dwa tygodnie należy nawozić lilie pnące rozpuszczalnym w wodzie nawozem przeznaczonym dla roślin kwitnących. Zapewnia to składniki odżywcze potrzebne do zdrowego kwitnienia.

Jesienią należy przyciąć pnącza po tym, jak zostaną zabite przez mróz. Bulwy można wyciąć i przechowywać w wilgotnym mchu torfowym w chłodnym, ciemnym miejscu przez zimę, a wiosną przesadzić.