Złota gwiazda, będąca kwintesencją łatwości w utrzymaniu, jest czasami nazywana zielono-złotą ze względu na połączenie atrakcyjnych zielonych liści i żółtych kwiatów w kształcie gwiazdy skierowanej ku górze. Tak atrakcyjna, a tak mało pracy!

W słońcu lub półcieniu tworzy rozłożystą matę, ale nie rozprzestrzenia się inwazyjnie.

Doskonałe do ogrodów przydomowych i leśnych, staroświeckie kolumbiny są dostępne w niemal wszystkich kolorach tęczy. Misterne, małe kwiaty, najczęściej są kombinacją czerwieni, brzoskwini i żółci, ale także błękitu, bieli, czystej żółci i różu. Wyglądają prawie jak składane papierowe lampiony. Rośliny mają tendencję do krótkiego życia, ale samosiejki łatwo, często tworząc naturalne hybrydy z innymi pobliskimi kolumnami. Aby zapobiec samosiewom, należy usuwać głowice po przekwitnięciu roślin.

Sadzić złotą gwiazdę z...

Istnieją setki różnych rodzajów salwii, zwanych potocznie szałwiami, ale wszystkie mają piękne, wysokie kłosy kwiatów i atrakcyjne, często szarozielone liście. Niezliczone odmiany szałwii (w tym zioła używane w kuchni) są dostępne do dekoracji ogrodów ozdobnych, a co roku pojawiają się nowe selekcje. Cenione są za bardzo długi okres kwitnienia, aż do mrozów. Nie wszystkie są mrozoodporne w zimnym klimacie, ale są łatwe w uprawie jako rośliny jednoroczne. Na kwadratowych łodygach, obrośniętych często aromatycznymi liśćmi, szałwie noszą gęste lub luźne iglice z rurkowatych kwiatów w jaskrawych odcieniach błękitu, fioletu, żółci, różu i czerwieni, które dobrze komponują się z innymi bylinami na rabatach i obwódkach. Należy im zapewnić pełne słońce lub bardzo lekki cień, na dobrze zdrenowanej, przeciętnej glebie.

Paszcza damasceńska doskonale wygląda zarówno w ogrodzie, jak i w wazonie. Jego pofalowane liście chwytają krople deszczu, dzięki czemu wyglądają jak obsypane klejnotami. Charmurowe kwiaty pojawiają się w zabawnych, pienistych gronach ponad liśćmi. Paszcza damasceńska jest idealna do zmiękczania brzegów zacienionej ścieżki lub do tworzenia okryw w półcieniu.