Pasternak to warzywo, które może nie brzmi ekscytująco, ale jest absolutnie pyszny w zupach i gulaszach, gdzie dodaje słodkiej nuty. Pasternak świetnie nadaje się również do gotowania i tłuczenia z ziemniakami, dodając słodkości i głębi temu klasycznemu daniu.

Aby uzyskać najsłodszy, orzechowy smak, należy pozwolić, aby kremowe, podobne do marchewki korzenie pasternaku dojrzewały w chłodnym klimacie. Nasiona należy wysiać dwa tygodnie przed średnią datą ostatnich przymrozków w danym regionie. Pasternak należy uprawiać na podwyższonych grządkach lub w głębokiej, bogatej, gliniastej glebie, aby umożliwić pełny rozwój długich korzeni.

Przed zbiorem należy wystawić rośliny na 2-4 tygodnie niskich temperatur, aby zwiększyć zawartość cukru w korzeniach. W ciepłych rejonach można zbierać korzenie przez całą zimę. W chłodniejszych regionach można ściółkować grządkę kilkucentymetrową warstwą słomy i zbierać wczesną wiosną, zanim rośliny zaczną ponownie rosnąć.

Więcej odmian pasternaku

Pastinaca sativa 'Andover' to plenna odmiana o długich, cylindrycznych korzeniach i zaokrąglonej koronie. Charakteryzuje się dobrą odpornością na raka. 120 dni

Pasternak, przywieziony do Ameryki przez pierwszych kolonistów, jest warzywem korzeniowym o chłodnej porze roku, które wymaga co najmniej dwóch do czterech tygodni temperatur bliskich zeru, aby mogło cieszyć się najlepszymi walorami smakowymi. Gdy tylko nadejdą mrozy, skrobia zawarta w pasternaku przekształca się w cukier i nadaje mu intensywny, niepowtarzalnie słodki i orzechowy smak. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak zbierać pasternak i kiedy zbierać pasternak, aby uzyskać najlepszy smak.

Sadzenie i pielęgnacja dla dobrych zbiorów pasternaku

Posadź nasiona pasternaku na głębokość od 6,4 do 12,6 mm w rzędach, w odległości 30 cm od siebie na około dwa do trzech tygodni przed ostatnimi przymrozkami wiosną. Pasternak najlepiej udaje się sadzony w nasłonecznionym miejscu, w dobrze zdrenowanej, bogatej w składniki organiczne glebie.

Pasternakowi doskonale towarzyszą inne warzywa korzeniowe, takie jak czosnek, ziemniaki, rzodkiewka i cebula.

Pielęgnacja pasternaku jest ważnym krokiem w celu uzyskania dobrych zbiorów pasternaku. Pasternak powinien być wolny od chwastów, a gąsienice motyli jaskółczych powinny być ręcznie usuwane. W okresach suszy rośliny pasternaku należy obficie podlewać, raz w tygodniu.

Kiedy pasternak jest gotowy do zbioru?

Aby w pełni wykorzystać zbiory pasternaku, warto wiedzieć, kiedy pasternak jest gotowy do zbioru. Chociaż pasternak dojrzewa w ciągu około czterech miesięcy lub 100-120 dni, wielu ogrodników pozostawia go w ziemi przez zimę.

Zbiór pasternaku następuje, gdy korzenie osiągną pełną wielkość. Warto śledzić czas sadzenia nasion, aby wiedzieć, kiedy mniej więcej należy zbierać pasternak.

Jak zebrać korzenie pasternaku?

Gdy pasternak będzie już gotowy, trzeba będzie wiedzieć, jak zebrać korzeń pasternaku. Zbieranie warzyw korzeniowych pasternaku musi być wykonane bardzo ostrożnie, ponieważ złamane lub uszkodzone korzenie nie przechowują się dobrze.

Rozpocznij zbiory pasternaku od przycięcia wszystkich liści do wysokości 1 cala od korzeni. Ostrożnie wykop korzenie za pomocą czystego widelca. Korzenie powinny mieć średnicę od 3,7 do 5 cm i długość od 20 do 30 cm.