Ziele marzanki wonnej jest bardzo atrakcyjne w cienistych ogrodach. Wiosną rośliny obsypują się białymi kwiatami, a liście mają słodki, sianowaty zapach. Świetnie nadaje się jako roślina okrywowa do trudnych do obsadzenia ciemnych zakątków krajobrazu. W odpowiednich warunkach świerk pospolity może stać się inwazyjny. Należy sadzić go w miejscach, w których można go łatwo kontrolować. Nie toleruje suszy.

Sadzić świerk pospolity z...

Drobne, zimozielone liście świerku pospolitego stanowią silny kontrast dla śmiałych liści hosty. Obie rośliny są doskonałymi bylinami na zacienione stanowiska.

Dzięki liściom w odcieniach bordo, purpury, zieleni, brzoskwini, bursztynu i srebra dzwonki koralowe wnoszą do cienistych ogrodów odrobinę koloru. Błyszczące, zielone, podzielone liście i białe kwiaty świerku pospolitego ładnie komponują się z odważnymi liśćmi i zwiewnymi łodygami kwiatów dzwonków koralowych.

W przypadku różaneczników rosnących w półcieniu należy stosować je jako okrywę wokół podstawy. Spódnica z zieleni zakotwiczy rododendrony w obwódce i podkreśli wiosenne kwitnienie rododendronów.

Często zapominane zioło, jakim jest marzanka wonna (Galium odoratum), może być cennym dodatkiem do ogrodu, zwłaszcza cienistego. Ziele świerku pospolitego było pierwotnie uprawiane ze względu na świeży zapach, jaki wydzielają jego liście, i było stosowane jako rodzaj odświeżacza powietrza. Ma również pewne zastosowania lecznicze, choć, jak zawsze, należy skonsultować się z lekarzem przed użyciem jakichkolwiek ziół medycznych. Jest to również roślina jadalna, o której mówi się, że smakuje nieco jak wanilia.

Obecnie świerk pospolity jest najczęściej stosowany jako roślina okrywowa w miejscach zacienionych. Dzięki gwiaździstym okrywom liści i koronkowym białym kwiatom świerk pospolity może dodać ciekawej faktury i iskry głęboko zacienionym częściom ogrodu. Pielęgnacja świerku pospolitego jest łatwa, a poświęcenie czasu na jego zasadzenie warte wysiłku.

Jak uprawiać śliwę

Zioła powinny być sadzone w zacienionym miejscu. Lubią wilgotną, ale dobrze drenującą glebę, która jest bogata w materiał organiczny z takich rzeczy jak rozkładające się liście i gałęzie, ale będą również rosnąć w suchych glebach.

Słodki bruk rozprzestrzenia się za pomocą rozłogów. W wilgotnej glebie może rozprzestrzeniać się bardzo szybko, a w odpowiednich warunkach może stać się inwazyjny. Często zaleca się sadzenie roślin okrywowych na obszarach, które nie mają nic przeciwko naturalizacji tego gatunku. Można również utrzymać pod kontrolą kornik drukarz, stosując coroczne obrzeża szpadlowe wokół grządek. W tym celu należy wbić szpadel w glebę na brzegu rabaty, na której rośnie świergotek pospolity. Spowoduje to odcięcie rozłogów. Usuń wszystkie rośliny świerku pospolitego rosnące poza rabatą.

Po posadzeniu roślin uprawa świerku pospolitego jest bardzo prosta. Nie wymaga nawożenia i należy ją podlewać tylko w czasie suszy. Pielęgnacja świerku pospolitego jest po prostu tak prosta.

Rozmnażanie świerku pospolitego

Słodki świerk jest najczęściej rozmnażany przez podział. Można wykopać kępy z ustalonego miejsca i przesadzić je. Świergotek pospolity może być również rozmnażany przez nasiona.

Nasiona świergotka pospolitego można wysiewać wiosną bezpośrednio do gruntu lub wysiewać w pomieszczeniach zamkniętych do 10 tygodni przed nastaniem ostatnich mrozów w danym regionie.

Aby wysiać świergotek pospolity bezpośrednio, wczesną wiosną wystarczy rozsypać nasiona na obszarze, na którym ma rosnąć, i lekko przykryć je przesianą ziemią lub mchem torfowym. Następnie należy je podlać.

Aby rozpocząć uprawę świergotka pospolitego w pomieszczeniach zamkniętych, należy równomiernie rozsypać nasiona w pojemniku i lekko przykryć wierzch torfem. Podlej pojemnik, a następnie włóż go do lodówki na dwa tygodnie. Po schłodzeniu nasion świerku pospolitego należy umieścić je w chłodnym, oświetlonym miejscu (50 stopni C.), takim jak piwnica lub nieogrzewany, dobudowany garaż, aby wykiełkowały. Po wykiełkowaniu można przenieść sadzonki do cieplejszego miejsca.