Ten efektowny przedstawiciel rodziny stokrotek ma cierniste, variegate liście i purpurowe kwiaty przypominające duże osty. Należy usuwać kwiaty, zanim dojrzeją nasiona, aby zapobiec samosiewom i zachwaszczeniu rośliny. Po przecięciu roślina wytwarza białą, mleczną ciecz, stąd jej nazwa. Roślina ta jest od wieków stosowana w leczeniu chorób wątroby i pęcherzyka żółciowego. W swoim rodzimym zasięgu jest rośliną jednoroczną, ale może zimować w strefie 5-9.

1. Wyciąć zdrowe 2 do 4-calowy łodygi z ostu mleka przed jesiennym mrozem. Użyj ostrych, czystych nożyc do przycinania lub noża.Oset mleczny (Silybum marianum), należący do rodziny stokrotkowatych, zawdzięcza swoją nazwę białemu sokowi oraz białym plamkom na liściach. Pochodzący z rejonu Morza Śródziemnego, wysoki na 5-10 stóp oset występuje obficie w nasłonecznionych miejscach na całym świecie. W Ameryce Północnej najlepiej rośnie w strefach 5-9 wg Departamentu Rolnictwa USA. Ostropest zwykle rozmnaża się przez nasiona, ale można też rozmnażać rośliny przez sadzonki.

2. Oderwij wszystkie dolne liście do połowy długości cięcia. Jeśli obawiasz się, że możesz uszkodzić główną łodygę, odetnij liście.

3. Przygotuj pojemnik lub miejsce do uprawy z perlitem i lekko zwilż go wodą. Chcesz, aby materiał był wilgotny w dotyku, ale nie tak mokry, że basen w górę po naciśnięciu palcem w nim.

4. Włóż odcięty koniec cięcia ostu mleka do hormonu zakorzenienia. Podnieś ostropest z powrotem i stuknij łodygą o pojemnik, aby usunąć nadmiar.

5. Zrób mały otwór w perlicie końcem ołówka i wsuń sadzonkę ostu na głębokość 1/2 do 1 cala w zależności od długości sadzonki. Dodaj więcej sadzonek, aby zapewnić udane ukorzenienie.

6. Lekko skrop niewielką ilością wody i przykryj plastikiem, np. torbą lub folią. Zawiąż sznurek wokół pojemnika lub użyj gumki do przytrzymania plastiku w miejscu.

7. Ustaw pojemnik w nasłonecznionym miejscu i sprawdzaj codziennie. Utrzymać wilgotne warunki, dodając wody w razie potrzeby.

8. Sprawdź zakorzenienie po czterech tygodniach przez delikatne pociągnięcie na sadzonki. Jeśli oprzeć, to są one zaczynają się korzeni. Przenieś sadzonki do indywidualnych pojemników po 10 do 12 tygodniach, gdy korzenie są rozwinięte i około 1 cal długości.