Arekowate (Arecaceae) to rodzina wieloletnich roślin kwitnących, należących do rzędu Arecales. Rośliny z tej rodziny mogą być krzewami, pnączami, roślinami podobnymi do drzew lub pozbawionymi łodyg. Wiele odmian arekowców można nazwać palmami. Gatunki, które mają kształt przypominający palmę, są znane jako palmy. W niektórych przypadkach tego typu rośliny można uznać za tropikalne, jak w przypadku drzew kokosowych.

Cykady mają charakterystyczną symetrię. Liście mają kształt wachlarzowaty, a kwiaty są ułożone spiralnie. Kwiatostanem palmy jest kłos, otoczony przylistkami i spatkami. Kwiaty palmy są małe i promieniście symetryczne. Zawierają sześć pręcików, które mogą być przyczepione do podstawy słupka. Jeśli kwiat jest męski, będzie miał pojedynczy, okrągły owoc.

Ta przypominająca palmę roślina należy do podrodziny Areceae. Gatunki tej rośliny mają duże pierzaste liście i grubą łodygę. Są to najbardziej rozpowszechnione gatunki na świecie, powszechnie uprawiane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz. Do rodziny należy ponad 100 rodzajów, a składa się ona z sześciu podrodzin. Członkowie tej podrodziny mają kształt dłoni i są powszechnie nazywani cykadami.

Inną popularną rośliną podobną do palmy jest palma sagowa czy cykas, które są wolno rosnącą rośliną średniej wielkości. Liście są ciemnozielone i pierzasto złożone. Palma sagowa jest dwupienna, przy czym samiec ma w środku cylindryczną szyszkę. Żeńskie palmy sagowca wytwarzają masę łuskowatych liści z pomarańczowoczerwonymi nasionami w środku. Jej korzenie są płytkie i dobrze zdrenowane.

Rośliny podobne do palm

Drzewo podróżnika, znane także jako chińska palma wachlarzowa, jest jedną z najpopularniejszych odmian. Jej ogromne liście są płaskie i mają kształt wachlarza, a gałęzie są duże i rozłożyste. Rośnie bardzo szybko, osiągając wysokość do 30 stóp i średnicę 18 stóp. Jest to popularna roślina, która stanowi piękny akcent w każdym krajobrazie. Dobrze nadaje się do ogrodu. Doskonale wygląda także w akwarium.

Palma sagowa to drzewo tropikalne, które jest powszechnie stosowane w ogrodach i domach na całym świecie. Jej liście są jadalne, ale nie można ich jeść. Wyglądają one jednak bardziej jak prawdziwe drzewa niż sztuczne. Niektóre z tych gatunków są odporne na zimno. Należy jednak pamiętać, że nie są to prawdziwe palmy. Palma sagowa nie jest prawdziwą palmą, natomiast cycaena należy do rodzaju Aegea.

Roślina podobna do palmy może być pięknym dodatkiem do ogrodu lub patio. Pomimo bliskiego pokrewieństwa z palmami, różnią się one od nich pod kilkoma względami. W rzeczywistości pielęgnacja Cycas jest nieco inna niż pielęgnacja prawdziwej palmy. Na szczęście większość gatunków cycas jest łatwa w pielęgnacji i nie są one mrozoodporne. Jeśli nie znasz ich właściwości, oto kilka interesujących faktów na temat tych roślin.