Niektóre choroby zakaźne występujące u ludzi są wywoływane przez grzyby chorobotwórcze. Candida, znana również jako grzybica drożdżowa, jest jedną z najczęstszych. Czym jest kandydoza, jakie są jej przyczyny i jak rozpoznać, czy objawy są z nią związane?

Ważne jest, aby leczyć infekcje grzybicze tak szybko, jak to możliwe. To dlatego, że im dłużej infekcja idzie tym więcej czasu potrzeba na leczenie go . Istnieje wiele grzybów , które mogą powodować choroby u ludzi . Rodzaj Candida jest jednym z najczęstszych przyczyn wielu problemów .

Co to jest drożdże Candida?

Candida albicans można zaliczyć do drożdży. Jest szeroko rozpowszechniony w przyrodzie, ale także wśród ludzi. Występuje w przewodzie pokarmowym aż u 80% osób. W normalnych warunkach jest nieszkodliwy i uważa się go za przedstawiciela naturalnej flory organizmu.

Może rozwijać się także u osób o słabej odporności. Sprzyjać jej może także długotrwałe stosowanie antybiotyków, choroby przewlekłe (np. cukrzyca), a także nadużywanie używek (np. alkoholu). Candida albicans może być również spowodowana brakiem niezbędnych witamin, a czasem zaniedbaniami higienicznymi.

Rodzaje infekcji drożdżowych, które mogą być spowodowane zakażeniem grzybem Candida

Infekcje Candida są również znane jako infekcje drożdżowe (candidiasis). Istnieje kilka rodzajów infekcji Candida.

Ale, infekcja grzybicza Candida może również rozwijać się w bardziej poważną formę . Może rozprzestrzeniać się na inne części ciała. Istnieje wiele etapów do grzybicy systemowej Candida albicans . Czasami infekcja jest ograniczona do krwi i obecności lub grzyba, podczas gdy inne czasy patogen może być również obecny w niektórych narządach (takich jak wątroba i mózg).

Drożdżyca Candida - objawy i oznaki zakażenia grzybiczego

Konkretna forma kandydozy, która została zdiagnozowana u pacjenta, będzie determinowała objawy. Kandydoza pochwy może powodować podrażnienie i pieczenie w okolicy narządów płciowych, a także białawe lub chropowate upławy.

Ważne jest, aby odróżnić Candida od bakterii. Ponieważ jest inaczej traktować infekcję grzybiczą .

Grzybica Candida u dzieci - objawy zakażenia grzybiczego u najmłodszych.

Podobnie jak w przypadku dorosłych, zakażenia grzybicze wywołane przez Candida albicans mogą wystąpić również u dzieci. U dzieci mogą wystąpić takie objawy jak pleśniawki w jamie ustnej. Są to małe, białawe plamki, które pojawiają się na błonie śluzowej lub podniebieniu.

Jak można zdiagnozować Candidę u dzieci? Czasami konieczne jest pozyskanie materiału (np. W przypadku podejrzenia pleśniawki należy pobrać wymaz z jamy ustnej i przekazać go do badania mikroskopowego. Możliwe jest stwierdzenie obecności drożdżaków w próbkach. Czasami w laboratorium wykonuje się posiewy. W celu potwierdzenia rozpoznania można wyhodować Candida z niewielkiej ilości materiału pobranego od pacjenta.

Może się okazać, że leczenie można rozpocząć bez konieczności wykonywania specjalistycznych badań. Jeśli objawy są na tyle częste, że można przypuszczać, iż przyczyną jest zakażenie grzybami Candida, wówczas możliwe jest natychmiastowe zalecenie odpowiedniej terapii dla pacjenta z problemem.