Objawia się mdłościami, wymiotami i kolką, zapalenie trzustki jest najczęściej wynikiem kamicy żółciowej lub nadmiernego spożycia alkoholu. Regularne spożywanie naparów ziołowych znacznie zmniejszy ból i złagodzi stan zapalny.

Zioła na trzustkę

Podczas leczenia trzustki należy unikać spożywania jakichkolwiek preparatów ziołowych na bazie alkoholu. Wśród ziół polecanych na oczyszczanie trzustki wyróżniamy: liść borówki czernicy (mający właściwości przeciwzapalne, jednocześnie obniżający poziom cukru we krwi), korzeń perzu (usuwający niepożądane związki i produkty przemiany materii), ziele glistnika (o działaniu bakteriobójczym, żółciopędnym, moczopędnym i rozkurczowym) oraz gymnemę - regenerującą miąższ trzustki. Nie można zapomnieć o pokrzywie zwyczajnej: herbatki z niej sporządzone obniżą poziom cukru, działają moczopędnie i usprawniają układ trawienny, poprawiając jednocześnie wchłanianie pokarmów, a w szczególności witamin. Pokrzywa, bogata w witaminę K, garbniki, flawonoidy i kwas pantotenowy, działa przeciwzapalnie, korzystnie wpływa na włosy, skórę i paznokcie, a dzięki dostarczaniu dużych ilości żelaza zapobiega anemii. Nie można o nim zapominać przy leczeniu trzustki.

Zioła na trzustkę bez recepty

Jednymi z najskuteczniejszych ziół na trzustkę bez recepty są nagietek i mięta pieprzowa. Nagietek działa rozkurczowo, pobudzając wydzielanie soku trzustkowego i żółci, natomiast mięta pieprzowa - oprócz pobudzania wydzielania soków pokarmowych - ma działanie antybakteryjne. Pięciornik gęsi poprawi apetyt, a jego działanie rozkurczowe ułatwi trawienie. Warto też pamiętać o zbawiennym działaniu borówki czernicy i krwawnika - je również można łatwo dostać bez recepty.

Zioła na trzustkę i wątrobę

W przeciwieństwie do wątroby, trzustka nie ma zdolności do samodzielnej regeneracji. Z tego powodu warto zwrócić na nią szczególną uwagę. Ze stanem zapalnym układu pokarmowego poradzi sobie pokrzywa zwyczajna, ziele glistnika zmniejsza wymioty i nudności, często wynikające z niewydolności trzustki, z kolei mięta pieprzowa zadziała antybakteryjnie, a krwawnik pospolity zwiększy wydzielanie soku trzustkowego.
Pamiętajmy, że niektórych ziół nie należy łączyć z konkretnymi środkami farmakologicznymi, dlatego przed ich zażyciem należy skonsultować się z lekarzem.