Jeśli przerost prostaty jest łagodny i nie występuje krwawienie oraz silny ból przy oddawaniu moczu, warto spróbować kuracji ziołowej. W przypadku poważnych objawów konieczne jest umówienie się na wizytę u specjalisty.
Swoje lecznicze działanie zawdzięcza kwasom tłuszczowym, garbnikom, fitosterolom i flawonoidom, dzięki którym usuwa wolne rodniki (odpowiedzialne za powstawanie nowotworów), oczyszcza organizm z toksyn, działa przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie. Wierzbownica drobnokwiatowa zapobiega podziałom komórek macierzystych i nabłonka wydzielniczego gruczołu krokowego oraz łagodzi jego stan zapalny, zmniejszając stężenie hormonów odpowiedzialnych za jego powstawanie - wszystko dzięki wspomnianym flawonoidom i fitosterolom.
Zioła z powodzeniem stosowane na prostatę to korzeń pokrzywy i owoc palmy sabałowej - te naturalne leki działają przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, zmniejszając napięcie mięśni gładkich dróg moczowych. Połączenie tych ziół zmniejsza zaleganie moczu w pęcherzu i ciśnienie moczu, a także łagodzi ból spowodowany oddawaniem moczu. W przypadku infekcji dróg moczowych wskazane jest przyjmowanie ziela nawłoci, kaliny, liści borówki czernicy i skrzypu. Zioła te nie tylko zlikwidują infekcję dróg moczowych, co więcej, pomogą wydalić z organizmu substancje toksyczne, oczyszczając krew. Należy również wspomnieć o antyoksydacyjnym działaniu ekstraktu z pomidora (likopen) i palmy sabałowej, które zmniejszają ryzyko powiększenia prostaty.
Bogate w pestki dyni, ziele skrzypu, kwiat rumianku, liść pokrzywy i korzeń pietruszki zioła na prostatę Ojców Bonifratrów wpłyną na prawidłowe funkcjonowanie prostaty, wspomagając układ moczowy i odpowiednie działanie wydalnicze nerek. Zioła można znaleźć niemal w każdej aptece.