Od zarania dziejów rośliny były wykorzystywane przez ludzi jako afrodyzjaki. Pobudzają one partnerów do uniesień emocjonalnych i cielesnych. Rośliny były chętnie wykorzystywane w wigilię św. Andrzeja do przeprowadzania wróżb (głównie miłosnych).

Spis treści.
 1. Najpopularniejsze wabiki roślinne
 2. Wróżby i gry roślinne
 3. Podsumowanie

Wigilia św. Andrzeja to noc, kiedy duchy naszych przodków powracają na Ziemię, by poprzez odpowiednio odprawione rytuały pomóc nam zajrzeć w przyszłość. Kiedyś było to święto młodych kobiet, które chciały dowiedzieć się czegoś więcej o swoich przyszłych mężach. W celu przekonania do małżeństwa lub rozpalenia zmysłów często przygotowywano z tej okazji miłosne eliksiry. Dzień ten cieszy się popularnością już od czasów średniowiecza. W zielnikach z tego okresu znajduje się wiele wskazówek i przepisów, a niektóre z tych roślin do dziś uznawane są za "pokarm na miłość".

Najbardziej kochane wabiki roślinne

Na przestrzeni lat opracowano skuteczne metody pobudzania uczuć i zmysłów między ludźmi. Przez lata powstało wiele skutecznych metod leczenia impotencji, niepłodności i innych zaburzeń seksualnych.

Lubczyk (Levisticumofficinale) to najbardziej znany afrodyzjak w naszym regionie. Jest jedną z moich ulubionych przypraw i bez niego nie wyobrażam sobie niedzielnego rosołu. Popularnie uważany był za wabik miłosny dla roślin. W praktyce jednak naukowo udowodniono jego dobroczynne działanie w przypadku schorzeń nerek.

XV-wieczna książka, która ilustruje metodę wyciągania mandragory

Istnieje wiele afrodyzjaków, które mogą wzmacniać uczucia i więzi. Mamy tajemniczą i wyrafinowaną mandragorę (Mandragora oficinarum), której przypisywano nieskończenie wiele magicznych właściwości. Ale także niezbyt romantyczny tokarz (Brassicarapa) i prozaiczną... cebulę (Allium cepa). Był to znany afrodyzjak wśród Greków. Może zniechęcać do zbliżenia ???? jeśli jest spożywana w nadmiarze przez jednego z partnerów. Fasola była naturalną Viagrą w czasach rzymskich.

"Jabłka miłości", czyli pomidory (Solanum Lycopersicum), były popularnym afrodyzjakiem już setki lat temu. Do Europy zostały wprowadzone w XVI wieku i wywołały spore poruszenie na Starym Kontynencie. Ze względu na ich rzekome właściwości afrodyzjakalne, uprawy tego warzywa były nawet niszczone. Rozpowszechniano także plotki o rzekomych niebezpieczeństwach pomidorów, skutecznie dyskredytując smakoszy. Dopiero w XIX wieku pozwolono na powrót pomidorów na europejskie stoły.

Za grzyby afrodyzjakalne uważano również trufle.

Od tysięcy lat najpopularniejszym chińskim afrodyzjakiem (i lekarstwem na wiele różnych chorób) jest żeń-szeń

Wróżby i gry roślinne

Istnieje wiele wróżb i gier, które można wykorzystać, aby pomóc zrozumieć rośliny. Za najstarsze i najciekawsze z nich uważam te, które istnieją od wieków. Wiara w ich skuteczność przetrwała w wielu przypadkach.

Horacy (65 - 8 p.n.e.), rzymski poeta i satyryk, opisał w swoich dziełach magiczne gry związane z roślinami. Jedną z nich jest wróżba dotycząca podrzucania pestek z jabłka. Zakochana osoba umieszczała pestki jabłka między kciukiem a palcem wskazującym, a następnie podrzucała je do góry. Jeśli któraś z pestek dotknęła sufitu, oznaczało to, że druga osoba odwzajemniła miłość. Jeśli nie dotknęła sufitu, nie była odwzajemniona.

W średniowieczu do sporządzenia eliksiru miłosnego potrzebna była czarownica. Czarownica ta przygotowywała miksturę z jąder zwierząt i pomidorów, fasoli, żywicy drzew, pomidorów, ostryg, przepiórek i włosów, które należały do mężczyzny, który jej używał.

Pieczenie chleba to popularny sposób na wzbudzanie emocji. Ale nie byle jakiego chleba. Trzeba będzie posmarować skórę miodem i posypać pszenicą. Następnie, po wyschnięciu chleba, można go skrobać. W następnej kolejności zmiel je w młynku. Uważaj!!! Rączka powinna być przekręcona w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Kawaler będzie skazany na niewysłowioną... niemoc, jeśli rączka będzie przekręcona zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po zagnieceniu mąki umieść ją między udami. Upiecz chleb, a następnie poczęstuj nim ukochaną osobę.

Andrzejki to czas, kiedy panny mogły symbolicznie zasiać len lub konopie (Cannabis Sativa). Podczas szeptania zwracały się do siebie: Święty Andrzeju, dobroczyńco, sieję dla Ciebie len, daj mi powiedzieć, z kim go zasieję.

Len (Linum usitatissimum) Konopie (Cannabis sativa)

Istniało wiele innych metod i wierzeń. Niewiele z nich przetrwało do dziś w pamięci. Gorący wosk wlewa się zwykle przez dziurkę od klucza. Wróżymy również z butów. Do naszych zabaw andrzejkowych moglibyśmy również dodać dowolną ze starych, zapomnianych technik wróżb wykorzystujących moc roślin.

 1. Róża i biała koperta Jest to stara i tradycyjna wróżba. Polega na zerwaniu róży (koniecznie czerwonej) w czerwcowy poranek. W białkach koperty powinnaś zawrzeć także elementy kojarzące się z małżeństwem. Dobrze zaklej kopertę, odciśnij palec serdeczny lewej ręki i trzymaj ją w ukryciu do nocy andrzejkowej. Następnie w nocy z 29 na 30 listopada umieść kopertę pod poduszką i czekaj na sen. Można by się spodziewać szybkiego małżeństwa, gdyby śniły się kwiaty, rodzice lub księżyc. Dłużej trzeba by czekać, gdyby śniły się zwierzęta lub lustro. Natomiast panny, które śnią o dzwonach lub żołnierzach, raczej nie będą mogły podzielić się tortem weselnym. Niestety, nie.
 2. Zdjąć różę
  Do tej zabawy nie trzeba się przygotowywać. Każdy uczestnik musi przygotować kwiat róży i umieścić go w wazonie z odpowiednią nazwą. Następnie róży zadaje się pytania dotyczące naszej przyszłości. Jeśli na drugi dzień róża nadal jest piękna, oznacza to, że odpowiedź na pytanie jest twierdząca. Martwa róża to odpowiedź negatywna.
 3. Różne rodzaje kwiatów
  Inną wróżbą jest odczytywanie symboliki z kwiatów. Jest to również znane jako mowa kwiatów. Do tej zabawy potrzebne będą różne rodzaje kwiatów. Może to być na przykład róża lub dalia albo orchidea, lilia czy nasturcja. Połóż je na stole i narysuj jeden z nich.

  Wylosowany kwiat to
  Róża - szczęście i sukces
  Lilia - głębokie myśli i samotność przed Tobą.
  Dalia - Sukces w życiu zawodowym.
  Nasturcja - Czeka Cię namiętny i gorący romans.
  Narcyz - Symbol wielkiej miłości.
  Aster - uważaj, kłopoty!
  Stokrotka - Ostrożniej wybieraj swoich przyjaciół
  Orchidea - Bogactwo jest twoje

Podsumowując

Owoc ten kojarzony był z miłością i pożądaniem od momentu, gdy Parys podarował Afrodycie złote jabłko. Pięknie pachnące ogrody kwiatowe zawierające rośliny o właściwościach afrodyzjakalnych były idealne do tworzenia romantycznej atmosfery podczas związków miłosnych. "Ogrody miłości" powstawały z myślą o stworzeniu atmosfery sprzyjającej miłości między dwojgiem ludzi.

Życzę wszystkim wspaniałej zabawy i chętnie usłyszę od Was o wróżbach, z których korzystaliście tego wieczoru.

M

.