Potrzebujesz detoksykacji i regeneracji wątroby? Sięgnij po naturalne sposoby leczenia! Dowiedz się, jakie zioła są bezkonkurencyjne w neutralizowaniu dolegliwości wątroby.
Zakonnica!!! Można ją spożywać w postaci domowej herbaty. Wystarczy, że przez kilka minut będziesz gotować korzeń mniszka w wodzie, a po zdjęciu wywaru z palnika dodasz do niego dwie łyżki pokrojonych liści zioła. Gotuj wszystko na parze przez 40 minut, odcedź i gotowe! Na wątrobę pomoże również dziurawiec, pobudzający wydzielanie żółci, łagodzący bóle i kolki, zmniejszający obrzęki, a dodatkowo zmniejszający depresję i przygnębienie. Jego działanie moczopędne i przeciwzapalne warunkują hiperozydy. Kolejną rośliną pomocną w dolegliwościach wątroby jest karczoch, który pobudza produkcję żółci. Nie bez powodu karczochy stosuje się głównie podczas niewydolności wątroby oraz stanów zapalnych wątroby i dróg żółciowych.
Ostropest plamisty jest zdecydowanie najbardziej polecanym ziołem w leczeniu wątroby. Jego aktywnym składnikiem (tkwiącym w jego owocach) jest sylimaryna. Właściwości sylimaryny stabilizują błonę komórkową wątroby, chronią ją przed toksynami i przyspieszają jej regenerację. Zawarte w ostropeście flawonoidy usuwają z organizmu wodne rodniki, działając antynowotworowo. Ostropest plamisty obniża również poziom złego cholesterolu i reguluje pracę pęcherzyka żółciowego. Kolejną jego właściwością jest utrzymywanie odpowiedniego poziomu glukozy we krwi oraz eliminowanie problemów trawiennych, takich jak wzdęcia, odbijanie się czy żylaki odbytu. Ostropest doskonale sprawdza się również w przypadku zatruć pokarmowych i alkoholowych.
Trzustka, w przeciwieństwie do wątroby, nie ma zdolności do samodzielnej regeneracji, dlatego powinniśmy o nią szczególnie dbać. Ze stanami zapalnymi układu pokarmowego dobrze poradzi sobie pokrzywa zwyczajna (a przy okazji pozytywnie wpływa na włosy, paznokcie i układ odpornościowy!). Balsam z liści jaskółczego ziela zmniejsza wymioty i nudności, często wynikające z dolegliwości trzustki, z kolei mięta pieprzowa działa antybakteryjnie. Krwawnik pospolity zwiększy wydzielanie soku trzustkowego.
Ziele łupieżu pomoże opróżnić pęcherzyk żółciowy dzięki działaniu rozkurczowemu na mięśnie gładkie, jednocześnie chroniąc komórki wątroby. Zioła dla palaczy będą doskonałą pomocą w radzeniu sobie z bólami brzucha, wzdęciami i mdłościami. Kłącze kurkumy zapobiegnie powstawaniu kamieni żółciowych, przywracając kurczliwość pęcherzyka i ułatwiając przepływ żółci przez przewody żółciowe. Niestety, kłącze kurkumy zmniejsza krzepliwość, dlatego osoby przyjmujące warfarynę powinny zastąpić ją inną, aby uniknąć krwawienia.