Dotyka ono przede wszystkim społeczeństw zachodnich, pełzając w wielu przypadkach nawet przez lata. Tak długo nadciśnienie może przebiegać bezobjawowo, dlatego jest tak trudne do wykrycia. Nadciśnienie niesie ze sobą ryzyko uszkodzenia układu krążenia i nasilenia miażdżycy. Dowiedz się, jak radzić sobie z nim za pomocą ziół.

Zioła na nadciśnienie

Głóg, głóg, głóg! Jego kwiaty i owoce poprawią działanie naczyń krwionośnych i kondycję serca, a zawarte w nich związki flawonoidowe przyczynią się do rozluźnienia mięśni gładkich, m.in. naczyń wieńcowych. Głóg skutecznie obniży ciśnienie krwi, uszczelni i wzmocni naczynia krwionośne, zadziała moczopędnie i uspokajająco, a także zwiększy siłę skurczów serca, powodując jego wydajniejszą pracę. Napar z głogu można przygotować samodzielnie - wystarczy łyżeczkę rozdrobnionych kwiatów i liści głogu zalać szklanką ciepłej wody, a następnie podgrzewać pod przykryciem przez 3 minuty i przecedzić. Tak przygotowaną miksturę należy pić dwa razy dziennie, ale za każdym razem powinna być świeża.

Od tej pory będzie Ci się ona kojarzyć nie tylko ze świątecznymi pocałunkami. Okazuje się, że roślina ta ma działanie moczopędne i uspokajające, rozszerzając dodatkowo naczynia krwionośne. Jeśli jesteś w początkowym stadium choroby nadciśnieniowej, stosowanie jemioły (tylko!) zdecydowanie wystarczy - przekonasz się o tym po 2 tygodniach! Przepis. Łyżkę rozdrobnionego ziela jemioły, zalaną szklanką wody o temperaturze ok. 30°C należy odstawić na godzinę, zamieszać i przecedzić. Pić po 1/3 szklanki naparu 2-3 razy dziennie.

Ruta skutecznie rozkurcza naczynia mięśniowe (w tym krwionośne), obniża wysokie ciśnienie krwi i pobudza krążenie obwodowe. Zioło uszczelni również ściany naczyń krwionośnych, zapobiegając ich kruchości i poprawiając elastyczność. Stosując rutę warto pamiętać o zachowaniu szczególnej ostrożności - poza atrybutami leczniczymi jest ona także trująca, a jej silnie rozkurczające właściwości mogą wywołać poronienie. Co więcej, zioło będzie nieodpowiednie dla kobiet z obfitymi miesiączkami. Aby przygotować wywar z ruty, należy łyżkę ziół zalać szklanką wrzątku i odstawić na 15 minut, koniecznie pod przykryciem. Odcedzony napój można pić po pół szklanki dwa razy dziennie.

zioła na nadciśnienie

Mieszanka ziołowa na nadciśnienie

Mieszanek ziołowych na nadciśnienie jest całkiem sporo - mają działanie moczopędne, obniżają też ciśnienie krwi. W skład typowej mieszanki ziół na nadciśnienie wchodzą: morszczyn, liść brzozy, liść pokrzywy, kwiatostan głogu, ziele rdestu ptasiego, kwiat bzu czarnego, ziele rutwicy, kwiat wiązówki, ziele skrzypu, ziele jemioły, kwiat wrzosu i korzeń kozłka lekarskiego. Sposób użycia ziół jest stosunkowo prosty - wszystkie należy wymieszać i wsypać do papierowej torebki, następnie wyjąć 3 łyżki, zalać je 3 szklankami wrzątku, odstawić pod przykryciem na 50 minut i - w końcowej fazie - podzielić napar na 3 części. Picie mieszanki 3 razy dziennie na 20 minut przed jedzeniem będzie idealnym rozwiązaniem w walce z nadciśnieniem.

Zioła na nadciśnienie - opinie

Stosowanie ziół na nadciśnienie cieszy się pozytywnymi opiniami. Specjaliści donoszą, że ziołolecznictwo, zwłaszcza w tym przypadku, jest często niedoceniane. Dzięki stosowaniu ziół, nadciśnienie można zahamować już w początkowej fazie choroby. Jeśli konieczne jest zastosowanie środków farmakologicznych, zioła mogą stanowić silne wsparcie leczenia.