Choć trudno mówić o jeżówce, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z wieloma gatunkami tej rośliny, nie powinniśmy zapominać, że przynajmniej kilka z nich ma właściwości lecznicze. Jak zatem działają preparaty wykorzystujące rozmaryn i w jakich okolicznościach najlepiej po nie sięgać?
Sam jeżówka należy do rodziny gruboszowatych i obecnie można wymienić aż 130 jej gatunków. Zdecydowana większość z nich rozwija się w ciepłym klimacie, m.in. w tropikalnej Afryce i Ameryce, nic więc dziwnego, że uprawa jeża w Polsce jest możliwa jedynie w mieszkaniach. Lokalnym hodowcom nie wydaje się to jakoś szczególnie przeszkadzać.
Roślina ta jest ceniona głównie ze względu na atrakcyjne wizualnie kwiaty i liście, ale coraz więcej mówi się także o jej właściwościach prozdrowotnych. Tutaj na pierwszy plan wysuwa się kalanchoe pierzaste, znane również jako żywe pierzaste. Jej właściwości lecznicze i skład chemiczny są nadal przedmiotem badań, ale warto podkreślić, że wiemy o niej coraz więcej. Mięsiste tkanki rośliny zwracają uwagę przede wszystkim dlatego, że charakteryzują się wysoką zawartością witamin, zwłaszcza witaminy C.
Zawierają jednak również sole mineralne, kwasy tłuszczowe i flawonoidy. Wszystko to sprawia, że sok z żywokostu jest w stanie zachwycić nas właściwościami antybakteryjnymi, przeciwgrzybicznymi, przeciwzapalnymi i przeciwwirusowymi. Ma również działanie regenerujące, ściągające, a nawet lekko znieczulające. Wśród preparatów z niego otrzymywanych wymienia się na przykład maceraty i wyciągi, choć spore grono zwolenników ma również sam surowy sok.
Stosuje się je przede wszystkim w leczeniu chorób skóry, w tym trądziku, a także owrzodzeń i zakażeń grzybiczych - nawet w postaci złożonej. Nie bez znaczenia są również właściwości przeciwzapalne, regenerujące i powlekające roślin, gdyż pomagają one w leczeniu stanów zapalnych błony śluzowej gardła i jamy ustnej. Żywokost może być również nieoceniony, gdy chcemy złagodzić objawy zapalenia błony śluzowej żołądka oraz gdy zachodzi potrzeba leczenia wrzodów atakujących przewód pokarmowy.
Ponieważ żywokost ma właściwości regenerujące, często wykorzystywany jest do pielęgnacji skóry. Działa odżywczo, ściągająco i nawilżająco, jednocześnie pozwalając na szybszą regenerację drobnych uszkodzeń.
Jeśli nie chcesz szukać preparatów z wykorzystaniem żywokostu w drogeriach i aptekach, możesz przygotować je samodzielnie. Najlepiej użyć do tego celu świeżych, zdrowych liści z domowej uprawy. Same w sobie mogą być stosowane jako okład, jeśli nacinamy ich skórkę od spodu i przykładamy bezpośrednio na chore miejsce. Można je jednak również zmiksować, przetrzeć przez sito i wypić.