Dziś spotykane niemal w każdym przydomowym ogrodzie, choć kiedyś - w starożytności - były dumną ozdobą greckich rezydencji. Mowa o gruszach. Piękne drzewa o słodkich i smacznych owocach, drzewa z rodziny różowatych. Grusze są zdecydowanie ciepłolubne, co tłumaczy, dlaczego kiedyś znane były w południowych częściach kontynentu. Dziś uprawia się je w całej Europie, a największe skupiska znajdują się we Francji i Belgii. Pyszne owoce tego drzewa są masowo wykorzystywane w kuchni i kosmetyce, zawierają wiele witamin (A, B1, B2, C itd.), a także mikroelementów i minerałów.

Grusza jest drzewem dość wymagającym w uprawie, trzeba stworzyć jej odpowiednie warunki do kwitnienia i owocowania. Przydatna w tym celu jest znajomość wymagań, jakie należy spełnić w zakresie rodzaju gleby, nawadniania, nawożenia.

Wymagania glebowe

Grusza jest drzewem bardzo delikatnym, mało odpornym na silne mrozy i wiatry. Kwitnie wcześniej niż jabłonie, dlatego jest bardziej narażona na przymrozki. Najlepszym miejscem do uprawy gruszy jest wystawa południowo-zachodnia. Duże nasłonecznienie w okresie dojrzewania decyduje o smaku owoców, a także zawiązuje pąki kwiatowe na następny rok. Grusze powinny znajdować się w miejscach osłoniętych od silnych wiatrów, a zimą należy je ściółkować.

Grusze preferują gleby gliniaste, głębokie (ich korzenie znajdują się znacznie niżej niż korzenie innych drzew, dlatego tak ważne jest ich nawożenie - często warstwy gleby, w których się ukorzeniają, nie są zbyt bogate w składniki mineralne), zasobne i żyzne. Grusze powinno się sadzić na glebie lekko kwaśnej. Grusze powinny być sadzone jedna przy drugiej, w odstępach około dwóch metrów - grusza potrzebuje do zapylenia pyłku z innej gruszy, pamiętajmy aby sadzić kilka drzew obok siebie.

Podlewanie

Podlewanie i cała pielęgnacja tych drzewek jest dość wymagająca, grusze to dość kapryśne rośliny, które potrzebują ściśle określonych warunków, aby zdrowo rosnąć i wydawać pyszne owoce. Podlewanie grusz powinno być niezwykle systematyczne. Nie oznacza to jednak, że z podlewaniem mona przesadzić - zbyt duża ilość wody może prowadzić do powstawania wielu chorób, głównie grzybowych. Grusze lubią wilgotne podłoże, ale na pewno nie mokre rozlewiska! Obfite podlewanie powinno odbywać się w okresie długotrwałego braku opadów, najczęściej latem.

Nawożenie

Jak każde inne drzewo owocowe, tak i nawożenie gruszy ma korzystny wpływ na smak i wygląd owoców, rozwój rośliny oraz kondycję liści. Najważniejszymi składnikami, które należy dostarczyć tej roślinie są potas, azot, magnez i fosfor. W ogrodnictwie i uprawie przemysłowej gruszek należy corocznie dostarczać dość duże ilości tych składników, przy czym samego potasu w ilości około 150 kg na hektar.

Nawożenie dolistne polega na dostarczeniu roślinie manganu, cynku, miedzi, krzemu i boru. Brak tych składników będzie miał negatywny wpływ na wygląd i kondycję liści, nieprawidłowy rozwój owoców oraz ich zamieranie. Nawożenie dolistne i wzmacnianie rośliny powinno być przeprowadzane w czasie suchej i ciepłej pogody.