Hoja to roślina, która przenosi mnie w czasy dzieciństwa. Była bardzo popularna w latach 90-tych i można ją było znaleźć niemal wszędzie. Robi powrót i jest wiele nowych gatunków i odmian. Są one w różnych rozmiarach, kształtach i kolorach. Te hoyas często nie są takie same jak te, które pamiętamy z dzieciństwa.

Spis treści.
 1. Hoja - Imię, które okupione jest śmiercią
 2. Zielona kwitnąca "firanka".
 3. Oto kilka cennych wskazówek dotyczących uprawy hoja
  1. Temperatura i położenie
  2. Nawożenie i podlewanie
  3. Podłoże i przesadzanie
 4. Jak rozmnażać hoja
 5. Jak sprawić, aby hoja zakwitła?
 6. Uprawa hoja: Problemy
 7. Podsumowanie

Hoja - Imię, które okupione jest śmiercią

Hoja swoją łacińską nazwę rodzajową przypisuje Thomasowi Hoyowi, XVIII-wiecznemu angielskiemu botanikowi. Był on przyjacielem i współpracownikiem Roberta Browna, fizyka (możecie też kojarzyć "Ruchy Browna")? Był on również botanikiem. Był również botanikiem i odkrył jądro komórkowe. Był też autorem wielu prac badawczych, w których opisał nowe gatunki i rodzaje roślin ??????????? ?

Brown po raz pierwszy użył nazwy Hoya na cześć przyjaciela w 1810 roku w publikacji dotyczącej rodziny Apocynaceae. To właśnie od niej pochodzi rodzaj hoja. Wkrótce po tej publikacji Martin Vahl (inny botanik, który przed Brownem zebrał informacje o nowym rodzaju) zaproponował nazwę Sperlingia. Vahl został skazany i stracony za zdradę. Wszystkie publikacje zostały wstrzymane i nie ukazały się w druku aż do jego śmierci. Nastąpiło to po ogłoszeniu przez Roberta Browna nazwy hoja. Zgodnie z zasadą pierwszeństwa w opracowaniu, kochana przez nas hoja teoretycznie powinna była nazywać się Sperlingia. Stało się jednak inaczej i to właśnie nazwa Hoya pozostała ze mną do dziś. ?

Hoja w Polsce bywa błędnie określana jako waxflower.

Hoya pubicalyxZielona

, kwitnąca "firletka".

Do rodzaju hoja zalicza się blisko 200 gatunków pnączy i krzewów. Po raz pierwszy została odkryta w Chinach. Można ją spotkać w całych wschodnich Indiach, Australii i południowych Chinach. Liście Hoya carnosa mają matowy, zielony kolor i są mięsiste. Białe, silnie pachnące kwiaty są skupione w gwiaździstych klastrach po osiem do dziesięciu sztuk. Kwiaty Hoya mogą wyglądać jak gwiazdy i mogą utrzymywać się przez kilka miesięcy po przekwitnięciu.

Curiosity???? Carnosa pochodzi od łacińskiego terminu carnosum, który oznacza mięsisty/kolorowy i odnosi się do koloru kwiatów hoi.

Moja hoja, którą miałam przez wiele lat, została zakupiona przeze mnie w grupie sprzedażowej na Facebooku. Moja hoja od tego czasu podwoiła swoje rozmiary, ponieważ znajduje się teraz w słonecznym miejscu w zachodnim oknie. Po przeniesieniu jej, postawiłam ją na regale w mojej sypialni. To jedyne miejsce, w którym może bezpiecznie rosnąć. W poprzednim mieszkaniu rosła w makramie pod sufitem. Ponieważ nie należy do mikrusów w końcu rozpadła się pod własnym ciężarem.

Ten post można obejrzeć na Instagramie. A

Zazieleni (@zazieleni), shared this post

Najpiękniejsze odmiany hoi według Zazieleni (wszystkie dostępne do kupienia online).

 • Heart-shaped (Hoya Kerrii) - O pięknych zielonych liściach i małych, kremoworóżowych kwiatach.
 • Hoya Carnosa 'Krimson queen' - ciemnozielone liście z kremowym obrzeżeniem. Podczas kwitnienia wytwarza różowe kwiaty o słodkim zapachu.
 • Hoya carnosa "Compacta" - o liściach wygiętych w łuskę
 • Hoja memoria - z liśćmi ze złotymi plamkami
 • Hoya Carnosa "Varegiata" - Odmiana o biało obrzeżonych liściach.
Hoya carnosaWartościowe

Porady dotyczące uprawy ho.

i

Hoja jest uprawiana ze względu na piękne liście i jeszcze lepsze kwiaty. Poświęć trochę czasu na sprawdzenie każdej rośliny przed jej zakupem. Najpierw sprawdź, czy w zakamarkach i szczelinach nie ma waty. To są wełniaki.

Pomimo tego, że są łatwe w uprawie, jest kilka rzeczy, o których musisz wiedzieć.

Curiosity???? Hoya carnosa - bezpieczna i zdrowa roślina dla zwierząt domowych (źródło ASPCA).

Temperatura i pozycja

Hoja nie przepada za przemieszczaniem się, dlatego zaraz po zakupie należy ją umieścić w docelowym miejscu w pobliżu okna. Hoja uwielbia światło słoneczne, ale należy unikać bezpośredniego kontaktu z nim. U mnie w domu szybko podwoiła objętość, gdy wisiała w makramie w oknie wychodzącym na zachód.

Hoya

carnosa

Roślina

Może również tolerować mniej światła, ale nie będzie kwitnąć i będzie rosnąć wolniej. Hoja może również rosnąć w oknie wschodnim. Jeśli twoje okno południowe jest dostępne, chroń roślinę przed słońcem.

Latem roślinę można trzymać w temperaturze pokojowej, natomiast zimą temperatura powinna być nieco niższa (nawet 15degC). Unikaj zbytniego narażania rośliny na wahania temperatury i przeciągi. ?

Nawożenie i podlewanie

Wiosną i latem podłoże nie powinno całkowicie wyschnąć. Należy pamiętać o metodzie "na palec". Przed każdym podlaniem upewnij się, że podłoże lekko przeschło. Zima to najlepszy czas na ograniczenie podlewania. Zbyt duża ilość wody może spowodować gnicie korzeni i utratę liści.

Uwaga:???????? Chociaż Hoyas może tolerować suche powietrze, najlepiej jest zapewnić umiarkowaną do wysokiej wilgotności.

Co drugie podlewanie nawozimy hoję nawozem do kwiatów lub storczyków ( nawozy o wysokiej zawartości potasu). Nie nawozimy poza sezonem wegetacyjnym.

Pąki kwiatowe Hoi wyglądają jak małe porcelanowe guziki.

Podłoże i przesadzanie

Młode okazy można przesadzić na wiosnę, natomiast starsze wymagają jedynie zmiany wierzchniej warstwy podłoża. Przez lata słyszałem wiele opinii, że hoi nie należy przesadzać, bo przestanie kwitnąć. Dla mnie najważniejszy jest rodzaj doniczki, w której sadzimy roślinę. Hoja lubi ciasne doniczki, więc przy przesadzaniu używamy doniczki tylko o jeden rozmiar większej.

Uwaga:???? Przesadzanie hoi wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na ochronę korzeni. Są one bowiem delikatne. Do śmierci rośliny może doprowadzić każde naruszenie bryły korzeniowej, np. przycięcie korzeni.

Hoja powinna być uprawiana w podłożu, które może wspierać sukulenty, kaktusy i storczyki. Jeśli nie mamy na stanie uniwersalnego podłoża, można dodać perlitu do 1/3 podłoża.

Jak używać Hoya linearis

rozmnażać hoję?

Jeśli chcesz rozmnożyć hoję zwróć uwagę na ???? czas. Wiosna lub lato to dobry czas na rozmnażanie roślin, ponieważ pierwsze korzenie uzyskasz znacznie szybciej niż jesienią czy zimą.

Proces rozmnażania hoi poprzez odcięcie młodych pędów z co najmniej jedną parą liści jest bardzo prosty. Wystarczy odciąć młode pędy i umieścić je w podłożu. sadzenie hoji w mieszance perlitu i torfu w stosunku 2:1. Takie podłoże pozwoli Ci utrzymać stałą wilgotność, która jest kluczowa dla ukorzeniania się nowych roślin. Możesz również przykryć sadzonkę w plastikowej torbie i zadbać o przygotowanie otworów powietrznych.

Jak sprawić, by Hoja zakwitła?

Hoja w teorii nie jest wymagająca. Każdy właściciel hoji powie, że im bardziej "skaczemy" do hoji, tym szybciej obdarzy nas kwiatami . Kwiaty te są wyjątkowej urody i najsłodej pachną po zmroku. Niektórzy uważają ten zapach za zbyt silny i wywołujący migrenę, więc wycinają kwiatostany.

Powinniśmy być świadomi kilku kwestii, jeśli nie chcemy być onieśmieleni zapachem hoi i chcemy, aby zakwitła.

 • Znajdźmy dla naszej hoyi takie miejsce, które nie będzie wymagało od nas jej przesuwania czy przenoszenia. Nie przenosimy ani nie obracamy rośliny. Powinna pozostać w swoim pierwotnym miejscu od początku pobytu w domu.
 • Podlewamy oszczędnie i z umiarem, ale nie dopuszczamy do całkowitego przeschnięcia podłoża.
 • Nawozimy tylko wiosną lub latem, a najlepiej co 3-4 tygodnie.
 • Nie obcinamy zwiędłych kwiatostanów. W końcu odpadną i w przyszłym roku w tych miejscach pojawią się nowe.
 • Przyjmiemy pył z rośliny. Może to być dla niektórych obraźliwe, ale hoja potrafi być tak uparta, że podnoszenie doniczek i liści podczas wycierania jej spowoduje, że nie obdarzy nas kwiatami.
Uwaga!!! Nie wolno nam ruszać ani usuwać zwiędłych kwiatów z naszych roślin hoi po tym, jak uformują pierwsze pąki. Pozwólmy im opaść samodzielnie.
Starsze okazy hoi mogą kwitnąć bardzo obficie.

Uprawa hoi: Problemy

Jak w przypadku wszystkich opisywanych przeze mnie roślin, tak i tym razem omówię najczęstsze problemy w uprawie hoi. Mięsaki są największym zagrożeniem dla hoi??? ?

 • Wełniaki to białe, wełniste plamy występujące na naszej hoji. Można je usunąć za pomocą pęsety. Zaatakowane miejsca należy następnie oczyścić wacikiem nasączonym denaturatem.
 • Szkodniki mogą zaatakować rośliny, jeśli są uprawiane w zbyt gorących lub suchych miejscach. Mięsaki i mszyce to dwa najczęściej występujące szkodniki. O mszycach pisałam już tutaj: "Skuteczne metody radzenia sobie z nimi". Są tam również zdjęcia, które pomogą Ci zidentyfikować tego szkodnika.
 • Jasne liście hoja. Liście hoja staną się jaśniejsze, jeśli będą wystawione na działanie słońca. Jeśli zauważysz, że Twoja hoja zaczyna kwitnąć, trzymaj ją w tym samym miejscu aż do momentu przekwitnięcia. Dopiero wtedy należy przenieść roślinę w bardziej słoneczne miejsce. Przeniesienie hoji w czasie kwitnienia może spowodować utratę kwiatostanów.
 • Hoja z kil koma kwiatostanami. To także jest problem. Roślina może znajdować się w zbyt ciemnym miejscu. Należy przenieść roślinę w jaśniejsze miejsce. Nie powinna być jednak wystawiona na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
 • Na liściach hoi mogą powstać plamy, jeśli roślina jest wystawiona na słońce lub umieszczona w przeciągu (należy uważać w zimie).
 • Długie, bezlistne łodygi hoi. To nie jest problem, ale taka jest natura hoi. W pierwszym roku wyhoduje długie, bezlistne pędy (niektóre mogą osiągnąć pół metra), ale z pomocą czasu w końcu się zazieleni.

Post "Najczęstsze problemy z rośliną doniczkową" zawiera pełną listę przyczyn i problemów. Zachęcam do przeczytania "??? ?

Podsumowanie

Hoja jest uwielbiana przez wielu ze względu na swoje charakterystyczne, piękne kwiaty. Choć obecnie występuje w wielu odmianach i gatunkach, mnie przyciągnął "klasyczny" różowy odcień hoji (hoya carnesa). Jest to idealny lokator na regał ze względu na długie łodygi i wiele liści. Teraz trzeba czekać na jej zakwitnięcie!

Chętnie dowiemy się, czy macie hoję lub czy obdarowała Was kwiatami. Możecie też pochwalić się jej zdjęciem! ??? ?

Mam nadzieję, że uznałeś to za pomocne. Niech twoja hoja kwitnie!

Cześć! ??????? ?
M.

Źródła inspiracji:
"Ilustrowana encyklopedia roślin", Wydawnictwo Agora SA
dom "Kwiaty w moim domu", wydawnictwo Hachette Polska"

Magia roślin", wydawnictwo GE Fabbri Phoenix"


Cudowna moc roślin", Fran Bailey, wydawnictwo Filo.